SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

100 Gb/s od T-Systems i Alcatel-Lucent

Firmy Alcatel-Lucent i T-Systems (filia Deutsche Telekom specjalizująca się w rozwiązaniach dla klientów instytucjonalnych) poinformowały o zrealizowaniu pierwszego w branży połączenia między zaawansowanymi centrami przetwarzania danych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i Akademii Górniczej we Freibergu za pomocą komercyjnego łącza 100 Gb/s (100G) o długości 60 km, z wykorzystaniem dwóch technologii — IP i optycznej.

To rozwiązanie ma zapewniać wyjątkową skalowalność, wydajność i kompatybilność w sieciach rdzeniowych, brzegowych i miejskich. Dane przekazywane łączem 100G między wspomnianymi dwiema uczelniami technicznymi są przetwarzane w czasie rzeczywistym i transmitowane na jednej długości fali.

Technologia 100G zapewnia bardzo dużą przepustowość, która ma umożliwić lepszą współpracę między ośrodkami naukowymi. Ma ona też zostać wykorzystana do wprowadzenia bardziej zaawansowanych opcji usług internetowych typu "cloud computing" oraz upowszechnienia aplikacji multimedialnych ułatwiających pracę zespołową.

W szczególności to nowe łącze szerokopasmowe ma umożliwić centrom przetwarzania danych ośrodków badawczych utworzenie środowiska, w którym będzie można w warunkach rzeczywistych oceniać właściwości aplikacji i usług wymagających dużej przepustowości. Pracownicy naukowi obydwu uczelni wykorzystują tę instalację do analizowania zapotrzebowania na zasoby klastrów serwerów wirtualnych, sieciowych systemów plików Lustre, sieciowej pamięci masowej oraz aplikacji do wideokonferencji działających w czasie rzeczywistym pod dużym obciążeniem.

"Jeśli chodzi o wydajność sieci, nie ulega wątpliwości, że idziemy w kierunku społeczeństwa gigabitowego, co wymaga gigabitowych sieci. Musimy mieć możliwość stałego, ekonomicznego dostosowywania sieci do wciąż rosnącego zapotrzebowania na przepustowość. Przetestowanie nowej technologii 100G w warunkach rzeczywistych pomiędzy Dreznem i Freibergiem to ważny krok w tym kierunku" mówi Hagen Rickmann, szef działu innowacji i zarządzania produktami w T-Systems.

Oparty na architekturze High Leverage NetworkTM (HLN) Alcatela-Lucenta projekt, jako unikatowe połączenie dwóch technologii, umożliwia poprawę ogólnej skalowalności sieci z 10G i 40G do 100G, zmniejszenie całkowitego kosztu infrastruktury i utrzymania sieci, uproszczenie jej obsługi oraz obniżenie zużycia energii. Podstawowe elementy systemu 100G, zrealizowanego między uczelniami w Dreźnie i Freibergu, stanowią: przełącznik optyczny Alcatel-Lucent 1830 Photonic Service Switch z technologią detekcji koherentnej 100G nowej generacji oraz router usługowy Alcatel-Lucent 7750 Service Router z interfejsami Ethernet 100G.

"Centra przetwarzania danych instytucji naukowych, ze swoim wysokim zapotrzebowaniem na moc obliczeniową i przepustowość, są idealnymi miejscami do wprowadzania tej nowatorskiej technologii. Dzięki dużemu doświadczeniu Alcatela-Lucenta w dziedzinie routingu IP i technologii optycznych oraz szybkiej komercyjnej dostępności naszych produktów mamy wyjątkową możliwość wprowadzania technologii 100G w sieciach łączących domeny IP i optyczną, co zapewnia bardzo wysoką wydajność nawet dla najbardziej zaawansowanych tworzonych obecnie aplikacji internetowych, związanych ze zdalną pracą grupową i systemami sieciowych obliczeń rozproszonych ("cloud computing")" - stwierdził Adolfo Hernandez, prezes Alcatela-Lucenta w regionie EMEA.

Dołącz do dyskusji: 100 Gb/s od T-Systems i Alcatel-Lucent

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl