45 nadajników doświetlających wzmocni sygnał MUX-3
Wraz z wyłączeniem sygnału telewizji analogowej w sześciu województwach, które nastąpi 19 marca br., uruchomione zostanie na obszarach górskich 45 dodatkowych nadajników, które zwiększą zasięg MUX-3.
19 marca o godzinie 1:00 zostanie wyłączony sygnał nadajników analogowych objętych III etapem wyłączeń. Obejmie on około 5,7 mln mieszkańców z 346 gmin w sześciu województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim, śląskim, małopolskim i łódzkim.
Cyfrowy sygnał nadajników głównych będzie włączony już o godzinie 5:00 tego samego dnia. Natomiast dla 45 nowych nadajników doświetlających pokrycie kraju sygnałem trzeciego multipleksu (MUX-3) zwanych GAP-Fillerami, proces włączenia będzie rozłożony w czasie.
Dla 17 miejscowości w woj. śląskim i 29 w woj. podkarpackim przerwa w emisji programu potrwa od 7 do 17 godzin - licząc od godz. 1:00 19. marca. Natomiast dla 37 miejscowości w woj. podkarpackim, 4 miejscowości w woj. śląskim i 1 miejscowości w woj. małopolskim - ta przerwa wyniesie od 34 do 40 godzin.
Dzięki uruchomieniu nowych, dodatkowych nadajników doświetlających MUX-3, TVP nie tylko spełni wymagany w ustawie cyfryzacyjnej 95 proc. zasięg pokrycia ludnościowego programami TVP, ale zwiększa łączny zasięg kanałów Telewizji Polskiej na MUX-1 i MUX-3 aż do 99,6 proc. W 2013 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekaże na ten cel około 24,7 mln złotych.
Na trzech multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne stacje mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na cztery nowe programy.
Dołącz do dyskusji: 45 nadajników doświetlających wzmocni sygnał MUX-3