Ruszają konsultacje w sprawie aukcji 5G. 4 rezerwacje po 450 milionów złotych
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie projektu aukcji na nowe częstotliwości przeznaczone do rozwoju sieci 5G w Polsce. W ofercie znalazły się 4 rezerwacje w cenie wywoławczej 450 mln złotych za każdą z nich. Aby wziąć udział w licytacji operatorzy muszą spełniać określone warunki.
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował, że 9 grudnia br. rozpoczęło się postępowanie konsultacyjne w sprawie rozdysponowania częstotliwości pod 5G.
Według zapowiedzi konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. W założeniach przewidziano rozdysponowanie 4 rezerwacji, każda po 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz.
Rezerwacje będą ważne do końca maja 2035 r. Proponowana cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł, czyli UKE spodziewa się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji.
Według założeń zwycięzcy aukcji zostaną zobowiązani do rozwoju sieci poprzez budowę:
- Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 6 miesięcy od otrzymania rezerwacji.
- Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 250 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
- Do 31 grudnia 2025 r. co najmniej 500 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.
UKE zaznacza, że zobowiązania zostały zaprojektowane w sposób zapewniający rozwój sieci w największych skupiskach ludności, tj. gminach powyżej 80 tys. mieszkańców.
Dołącz do dyskusji: Ruszają konsultacje w sprawie aukcji 5G. 4 rezerwacje po 450 milionów złotych
Na pewno nie wbrew mojej woli, powinniśmy korzystać z nowoczesnych technologii bo to jest przyszłość, a na pewno nie wystraszę się zagrożenia 5G skoro nie zostało ono udowodnione w jakikolwiek sposób.