SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Żądamy podwyżek” - protest związkowców przed siedzibą Bauera

Przed siedzibą Wydawnictwa Bauer przy ul. Motorowej w Warszawie pojawiły się transparenty z hasłem “Żądamy podwyżek” - wynika z informacji Wirtualnemedia.pl. 

Na transparentach widnieją hasła: “Żądamy podwyżek”, “Jesteśmy sfrustrowani, przepracowani, źle opłacani”, “Mamy dość", “Nasze żądania: 1000 zł podwyżki, Fundusz Świadczeń Socjalnych, Siatka Płac”. W pierwszej wersji treść transparentów była mocniejsza: była tam nazwa Bauer, któremu zarzucano m.in. „wyższy poziom wyzysku”. Takie transparenty wisiały kilka dni, według naszych ustaleń zostały podmienione po konsultacjach z prawnikami.

To akcja Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywy Pracowniczej przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska, która od kilku miesięcy toczy spór z pracodawcą. 

Przypomnijmy: w marcu związkowcy chcieli podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.). 

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec kwietnia - już w trakcie sporu zbiorowego - zarządy firm zapowiedziały, że wypłacą podwyżki 256 pracownikom – to około połowa załogi, co nie usatysfakcjonowało strony związkowej. Przedstawiciele pracodawców podczas rokowań zgodzili się stworzyć siatkę płac i zadeklarowali ewentualne rozmowy na temat utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych dopiero w 2025 roku. Ale nie złożyli jednoznacznej deklaracji.

Do tej pory nie było żadnych negocjacji 

Dotychczas odbyły się cztery spotkania związkowców z pracodawcą. Jak wynika z naszych informacji – nie doszło podczas nich do żadnych negocjacji, a pracodawca wszystkim propozycjom i postulatom związkowców mówił “nie”, poza stworzeniem siatki płac, co jest wymogiem wynikającym z dyrektywy UE. Na ostatnim spotkaniu podpisano protokół rozbieżności.

Kolejnym etapem sporu jest mediacja. Strony nie doszły do porozumienia w wyborze mediatora, dlatego wyznaczył go resort rodziny. Mediatorem w tym sporze zbiorowym jest Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Spotkanie odbędzie się 30 lipca. - Mamy nadzieję, że podczas mediacji pracodawcy zmienią nastawienie do naszych postulatów – mówiła w czerwcu serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa Inicjatywy Pracowniczej w Bauerze.  - Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, a pracownicy Bauera i AKPA opowiedzą się za strajkiem w referendum strajkowym, będziemy strajkować. Wydawnictwo Bauer odmówiło nam komentarza ws. mediacji ze związkowcami.

„Niech wszyscy wiedzą, w jakiej jesteśmy sytuacji”

Teraz związkowcy rozwiesili przed siedzibą firmy transparenty ze swoimi żądaniami. - Takie możliwości zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych daje nam zakończenie fazy rokowań. Manifestujemy swoje niezadowolenie z niezrealizowania postulatów. Chcemy, żeby jak najwięcej osób wiedziało, co się dzieje, w jakiej jesteśmy sytuacji jako pracownicy - mówi serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora.

Z Wydawnictwem Bauer nie udało nam się wczoraj skontaktować. 

Dołącz do dyskusji: „Żądamy podwyżek” - protest związkowców przed siedzibą Bauera

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dsa
Państwo dzienikarze a co to za grymasy uśmiechamy się szeroko jeszcze szeżej
odpowiedź
User
me
Państwo dzienikarze a co to za grymasy uśmiechamy się szeroko jeszcze szeżej

szeRzej
odpowiedź
User
Były Leming
Przywrócenie praworządności już im nie wystarcza. :)
odpowiedź