Ile polskie firmy płacą za oprogramowanie?
1/5 kosztów funkcjonowania działu IT w firmie to koszty oprogramowania. Przeciętnie w ciągu roku oznacza to kwotę ok. 8 tys. zł od każdego użytkownika systemu - wynika z raportu Deloitte.
Koszty oprogramowania pochłaniają 18 proc. budżetu IT w dużych firmach, a w małych i średnich przedsiębiorstwach - 20 proc.
Na całkowity koszt aplikacji składa się zarówno początkowa cena nabycia, obejmująca opłatę licencyjną i koszty administracyjne oraz późniejsze wydatki eksploatacyjne, w tym uaktualnienia, utrzymanie i wsparcie techniczne. Istotnym elementem są także koszty związane z zapewnieniem szkoleń dla pracowników.
Firmy nierzadko marnotrawią pieniądze płacąc za oprogramowanie nieużywane, czyli takie, które zostało zainstalowane na komputerze użytkownika, ale nie jest mu ani potrzebne, ani przez niego wykorzystywane. Często przedsiębiorstwa wykupują także licencję na oprogramowanie, które nigdy nie zostaje wdrożone.
Szacuje się, że wartość nieużywanego oprogramowania w Wielkiej Brytanii to ponad 100 funtów na komputer, w USA jest to kwota 100 dolarów na komputer. Średnio w tych krajach 22-23 proc. zakupionego oprogramowania nigdy nie zostało wdrożone do użytku. Skala strat występująca na powyższych rynkach nie jest wyjątkowym zjawiskiem, przeciwnie - potwierdza trend panujący na całym świecie, także w Polsce.
Dołącz do dyskusji: Ile polskie firmy płacą za oprogramowanie?
" Skala strat występująca na ..." - rewelacyjne ! Pokażcie mi prywatną firmę, która ma 22-23% strat i nie plajtuje ! Ale jest jedna taka , która nie plajtuje - to państwo - szanowny p. dziennikarzu. Z tą firmą można wszystko.