Instagram zablokowany w Rosji
Roskomnadzor, rosyjski urząd nadzorujący rynek mediów i usług cyfrowych, poinformował, że w Rosja zaczyna ograniczać dostęp do platformy Instagram. To reakcja na poluzowanie przez koncern Meta zasad co do nienawistnych treści dotyczących Rosji i jej liderów politycznych.
W komunikacie Roskomnadzoru zamieszczonym na rosyjskim portalu społecznościowym VK napisano, że na Instagramie publikowane są „materiały informacyjne zawierające wezwania do popełnienia aktów przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym personelu wojskowego”.
Zaznaczono, że Andy Stone, szef komunikacji koncernu Meta, do którego oprócz Instagrama należą Facebook, Messenger i WhatsApp, potwierdził w czwartek, że firma będzie pobłażliwie traktować nienawistne treści na jej platformach dotyczące Rosji i jej liderów politycznych.
Инстаграм В С Ё
— Двач (@ru2ch) March 11, 2022
Роскомпозор выкатил официальное сообщение о скорой блокировке сервиса на территории России. pic.twitter.com/jfLuqrdHNc
Komunikatu nie zamieszczono na razie na profilach Roskomnadzoru na Facebooku ani Twitterze.
Instagram zablokowany w Rosji
Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje w poniedziałek niemiecka agencja prasowa DPA.
Roskomnadzor poinformował użytkowników, że Rosja ma swoje własne konkurencyjne platformy internetowe, w tym sieci społecznościowe VKontakte i Odnoklassniki.
"Mamy nadzieję, że wasze przejście do tych portali internetowych będzie szybkie i że w przyszłości odkryjecie nowe możliwości do komunikacji i biznesu" - poinformował regulator. Jako powód wprowadzenia blokady podał nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich obywateli i żołnierzy.
Dodano, że powodem blokady jest troska o "zdrowie psychiczne" obywateli poprzez ochronę ich „przed nękaniem i zastraszaniem za sprawą obelg w sieci”.
Facebook i Twitter od tygodnia blokowane w Rosji
Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis z ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych. 4 marca wieczorem Facebook i Twitter zaczęły być całkowicie blokowane w Rosji
Meta zezwala na treści wzywające do śmierci Putina
Meta ogłosiła w czwartek, że zrobi wyjątki od swojej polityki dotyczącej brutalnych i nienawistnych treści, nie usuwając postów wrogich armii i rosyjskim przywódcom, w tym Władimirowi Putinowi.
"Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę jesteśmy pobłażliwi wobec form politycznej ekspresji, które normalnie naruszałyby nasze zasady dotyczące brutalnej mowy, takie jak +śmierć rosyjskim najeźdźcom+" - potwierdził na Facebooku Andy Stone, szef komunikacji Meta.
"Nadal nie pozwalamy na wiarygodne wezwania do przemocy wobec rosyjskich cywilów" - dodał.
If you are piling onto this, at least read past the headline. If someone is at war, it is reasonable for them to call for violence against soldiers who have invaded their country.
— Emerson T. Brooking (@etbrooking) March 10, 2022
"The Russians" almost always refers to Russian soldiers in these nations. https://t.co/5OjbClANjf
Według agencji Reuters tymczasowa zmiana polityki dotycząca wezwań do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy dotyczy Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Estonii, Gruzji, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Rosji, Słowacji i Ukrainy.
Jak podał Reuters, Meta tymczasowo zezwala również na niektóre posty wzywające do śmierci prezydenta Rosji Władimira Putina lub prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w krajach takich jak Rosja, Ukraina i Polska.
Meta wyjaśnia, że wezwania do śmierci reżimowych przywódców będą dozwolone tylko w przypadku, jeśli nie zawierać będą "lokalizacji lub metody".
Rosja bez Apple, Microsoftu i gier wideo
Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii. Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji, a w zeszły weekend w ogóle zawiesiła dostępność swojej platformy w Rosji.
Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik. Sprzedaż w Rosji zawiesiło też kilku innych globalnych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.
Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.
Dołącz do dyskusji: Instagram zablokowany w Rosji