SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacja Bąkiewicza ruszy bez decyzji KRRiT. „Koncesja nie jest dobrem rzadkim”

W Święto Niepodległości rozpocznie nadawanie kanał Media Narodowe. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wpłynął wciąż wniosek o koncesję dla tej stacji. Odpowiedzialny za dystrybucję MN Piotr Barełkowski tłumaczy, że dokumenty już wysłano, a emisja będzie testem technicznym.

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości (fot. YouTube.pl/Media Narodowe)Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości (fot. YouTube.pl/Media Narodowe)

Przygotowania do rozpoczęcia nadawania nowego kanału trwają od kilku miesięcy. W październiku stacja została zaprezentowana podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, zrzeszającej operatorów kablowych. Za Mediami Narodowymi stoi Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. Było ono dotowane z państwowego Funduszu Patriotycznego. Na czele redakcji, która ma zatrudniać docelowo 25 osób stoi Tomasz Kalinowski. MN to działający od 2017 roku profil na YouTube, który obserwuje ponad 250 tys. osób.

W ramówce nowej stacji znajdą się przede wszystkim programy publicystyczne, dokumentalne, ale także transmisje na żywo. O godz. 9 ma być emitowany „Flesz informacyjny”. Później kilka razy w ciągu dnia na antenie pojawi się program „Dzień na żywo”. W ofercie stacji znajdą się także „Rozmowy niepoprawne politycznie”, „Młot na Marksizm” czy „Konfrontacje”. W pierwszym roku działalności kanał MN ma kosztować 1 mln zł.

Wniosek o koncesję w drodze do KRRiT

W dniu startu poza YouTube, stację Media Narodowe ma zaoferować kilkunastu operatorów – jak mówi Barełkowski – sieci przewodowych. Kanał będzie dostępny we Wrocławiu (Fiber), Szczecinie i Pyrzycach (Aura), Białymstoku (HomeNet), Zgorzelcu (Tomków), Harbutowicach (HyperNet), Czechowicach-Dziedzicach (Orion) i Sośniu (Ascor). Do KRRiT wniosek koncesyjny jeszcze nie dotarł. Nie ma więc szans, żeby Rada rozpatrzyła go podczas środowego posiedzenia.

Zgodnie z artykułem 33 ustawy o radiofonii i telewizji, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, z wyjątkiem programów publicznej radiofonii i telewizji, wymaga uzyskania koncesji. Nie wymaga uzyskania koncesji rozpowszechnianie programów telewizyjnych wyłącznie w systemach teleinformatycznych, chyba że program taki ma być rozprowadzany naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych.

Właśnie ten ostatni zapis może być „furtką” dla rozpoczęcia nadawania kanału narodowców w dniu Marszu Niepodległości. Coraz więcej operatorów zamiast oferować tradycyjną usługę telewizji kablowej, udostępnia kanały technologią IPTV.  - Wniosek wysłaliśmy i prawdopodobnie nie został dotąd zarejestrowany. Przypominam Panu, że koncesja nie jest dobrem rzadkim i Rada przyznaje ją każdemu legalnemu wnioskodawcy. Nie ma tu problemu - wyjaśnia Piotr Barełkowski, odpowiedzialny za dystrybucję Mediów Narodowych. Emisja MN bez koncesji ma nie trwać długo, ponieważ stacja powinna szybko otrzymać koncesję. - To test techniczny, każda stacja go prowadzi w oczekiwaniu na koncesję - tłumaczy Barełkowski.

Na przykład 1 maja do platformy WP Pilot dołączyła stacja Nuta Gold. Uchwałę KRRiT o przyznaniu jej koncesji przegłosowano dopiero miesiąc później. Wówczas mogła dołączyć do sieci kablowych i rozpocząć emisję satelitarną. Takową Media Narodowe planują dopiero na 2023 rok. Były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wiele razy proponował, żeby zrezygnować z przyznawania koncesji stacjom satelitarnym i kablowym. Miałby ich zastąpić system rejestracji. W przekazie naziemnym liczba wolnych częstotliwości jest ograniczona, a w kablu czy IPTV już nie.

Dołącz do dyskusji: Stacja Bąkiewicza ruszy bez decyzji KRRiT. „Koncesja nie jest dobrem rzadkim”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
To nie jest test techniczny . Test techniczny wykonuje się wyłącznie w celu sprawdzenia czy sygnał dochodzi i zmierzeniu jego parametrów. Ale dobrze, mamy listę operatorów, którzy będą dystrybuować program nie posiadający żadnej koncesji i potem będzie można ich pociągać po sądach. Na tej zasadzie każdy powinien móc rozpocząć dystrybucję dowolnego kanału w tym np. rossija 24.
odpowiedź
User
Hubal
Ach, ta pełna katolickiej miłości twarz.
odpowiedź
User
jajakobyły
coś co powinno być marginesem marginesu staje się mainstreamem, nie ma już ratunku
odpowiedź