Klocek Lego pod szczególną europejską ochroną. Potwierdza to wyrok sądu
Sąd Unii Europejskiej potwierdził ważność ochrony własności intelektualnej producenta duńskich klocków Lego. Oddalił skargę niemieckiej firmy Delta Sport Handelskontor, która wnosiła o unieważnienie decyzji Europejskiego Urzędu ds. Ochrony Własności Intelektualnej (EUIPO) w sprawie przyznanie wspólnotowego wzoru przemysłowego jednego z klocków Lego.
Sprawa wniesiona do Sądu Unii Europejskiej przez Delta Sport Handelskontor dotyczyła wzoru klocka Lego z zestawu budowlanego dla dzieci. Z ochrony tego wzoru na rynkach UE duńska firma korzysta od 2010 roku.
Jednak niemiecka firma Delta Sport Handelskontor wniosła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnienie tej ochrony w odniesieniu do klocka. W 2019 roku EUIPO uznało, że „wszystkie cechy postaci klocka Lego wynikają wyłącznie z jego funkcji technicznej, a mianowicie umożliwienia łączenia z innymi klockami zestawu i ich rozłączania” – czytamy w informacji na stronach Sądu. Ochronę klocka unieważniono.
Wzór klocka Lego pod ochroną
Dwa lata później orzecznictwo zmieniono - EUIPO stwierdziło, że ochrona produktowi lego przysługuje, ponieważ „korzysta ze szczególnego wyjątku przewidzianego w prawie Unii, który pozwala na ochronę systemów modułowych”.
W 2022 r. Delta Sport Handelskontor ponownie wniosła skargę do Sądu, żądając stwierdzenia nieważności nowej decyzji EUIPO. Wyrokiem z 24 stycznia br. skargę oddalono.
Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że prawo do wzoru unieważnia się tylko w przypadku, gdy wszystkie jego cechy są wyłączone z ochrony.
Dołącz do dyskusji: Klocek Lego pod szczególną europejską ochroną. Potwierdza to wyrok sądu