Booking, PayPal i Electronic Arts wstrzymują usługi w Rosji
W piątek i sobotę działalność na rynku rosyjskim wstrzymało kilka kolejnych koncernów z sektora cyfrowego. Booking zawiesił usługi w Rosji i na Białorusi, Electronic Arts - sprzedaż gier w obu krajach, a PayPayl - usługi w Rosji.
Globalna platforma Booking.com wstrzymała możliwość rezerwacji pobytu we wszystkich obiektach w Rosji i na Białorusi. Jej CEO i prezes Glenn Fogel podkreślił, że firma skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom i partnerom.
- Szokujące wydarzenia w Ukrainie zostawią ciemny ślad w historii jako przykład bezsensownej przemocy i bezmyślnego lekceważenia życia narodu ukraińskiego - stwierdził.
Booking.com przekazała 1 mln dolarów Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Booking blokuje możliwość rezerwacji hoteli w Rosji. pic.twitter.com/BkuXndb8zq
— Łukasz Bok (@LukaszBok) March 4, 2022
PayPal obsługuje już tylko wycofywanie środków
W sobotę zawieszenie działalności w Rosji ogłosiła platforma płatnościowa PayPal. - Solidaryzujemy się z międzynarodową społecznością w potępieniu brutalnej agresji militarnej Rosji na Ukrainę - podkreślił Dan Schulman, szef PayPala.
Koncern zaznaczył, że przez pewien czas będzie jeszcze obsługiwać wycofywanie środków z rachunków klientów w Rosji, zgodnie z przepisami prawnym. Od środy PayPayl nie pozwala już rejestrować się nowym użytkownikom z tego kraju.
Kilka dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej i nałożeniu sankcji gospodarczej na ten kraj obsługę płatności tam zawiesiły m.in. Visa i Mastercard.
PayPal is leaving Russia. pic.twitter.com/3pFygjjhqt
— Anders Östlund (@andersostlund) March 5, 2022
Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, opublikował w sobotę na Twitterze pismo od szefa PayPala informujące o wstrzymaniu usług w Rosji. Podziękował koncernowi za wsparcie, wyraził nadzieję, że wkrótce PayPal będzie mógł uruchomić swoją ofertę w Ukrainie.
We received a letter from @Dan_Schulman, CEO PayPal. So now it’s official: PayPal shuts down its services in Russia citing Ukraine aggression. Thank you @PayPal for your supporting! Hope that soon you will open it in for 🇺🇦 pic.twitter.com/RaJxEMSLQe
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 5, 2022
Działalność w Rosji zawiesiły również platforma streamingu muzycznego Deezer oraz Storytel, oferujący głównie audiobooki i słuchowiska.
Streaming service Storytel temporarily suspends all operations in #Russia pic.twitter.com/WCMeLfS9Ln
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Electronic Arts i Huuuge Games wstrzymują sprzedaż
Koncern Electronic Arts, jeden z największych producentów i sprzedawców gier wideo, w piątek wstrzymał w Rosji i na Białorusi sprzedaż swoich gier, innych treści i wirtualnej waluty.
Firma w mailu do pracowników zaznaczyła, że będzie nadal obsługiwać użytkowników z tych krajów, co oznacza, że będą korzystać z wcześniej kupionych gier.
Parę dni temu Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie.
W czwartek polscy producenci gier CD Projekt i Bloober Team wstrzymały w Rosji i na Białorusi sprzedaż swoich gier. Ta pierwsza firma wyłączyła też w obu krajach swoją platformę GOG.com oraz przekazała 1 mln zł darowizny Polskiej Akcji Humanitarnej.
Taką samą decyzję - wstrzymanie sprzedaży w Rosji i na Białorusi oraz 1 mln zł na pomoc humanitarną Ukrainie - ogłosiła w piątek spółka Huuuge Games, produkująca gry mobilne.
#StandWithUkraine️#Ukraine pic.twitter.com/xBaTqgTNp9
— Huuuge Games (@HuuugeGames) March 4, 2022
Rosja bez Apple, Netflixa, Microsoftu
Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii. Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji.
Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik. Sprzedaż w Rosji zawiesiło też kilku innych globalnych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.
Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis z ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych.
Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.
Companies that refused to work in #Russia because of the invasion of #Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Thank you for support!💙💛 pic.twitter.com/YW2MkXZst7
Dołącz do dyskusji: Booking, PayPal i Electronic Arts wstrzymują usługi w Rosji