Koniec strajku - scenarzyści doszli do porozumienia z głównymi studiami filmowymi
Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła w niedzielę do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Umowa ma zakończyć trwający od 2 maja strajk scenarzystów, który doprowadził do wstrzymania wielu produkcji i miliardowych strat amerykańskiego przemysłu filmowego.
Porozumienie, które ma obowiązywać trzy lata, muszą jeszcze zaakceptować władze oraz członkowie WGA. Związek zawodowy reprezentuje 11,5 tys. scenarzystów pracujących przy produkcjach filmowych i telewizyjnych.
Wypracowana umowa zapewnia "znaczne korzyści dla scenarzystów i ich ochronę" - poinformował w komunikacie zespół WGA, który negocjował umowę z AMPTP, związkiem największych producentów branży. "Osiągnęliśmy wstępne porozumienie" - brzmiało z kolei oświadczenie AMPTP.
“ [Porozumienie] było możliwe dzięki trwałej solidarności członków WGA i niezwykłemu wsparciu naszego siostrzanego związku [aktorów - przyp.], który wspólnie z nami protestował przez ponad 146 dni” - informuje gildia scenarzystów.
"Możemy powiedzieć z wielką dumą, że ta umowa jest wyjątkowa - z istotnymi zyskami i ochroną dla scenarzystów w każdym sektorze członkostwa" - przekazał komitet negocjacyjny gildii WGA w oświadczeniu związku.
Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione niebawem.
The WGA and AMPTP have reached a tentative agreement. This was made possible by the enduring solidarity of WGA members and extraordinary support of our union siblings who stood with us for over 146 days. More details coming after contract language is finalized. #WGAStrike pic.twitter.com/GBg2wZBwGB
— Writers Guild of America West (@WGAWest) September 25, 2023
Strajk od maja
Scenarzyści zaczęli strajkować 2 maja, gdy w martwym punkcie utknęły negocjacje dotyczące wynagrodzeń, liczby zatrudnionych scenarzystów, wykorzystania sztucznej inteligencji i systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.
Od połowy lipca trwa też strajk aktorów zrzeszonych w związku zawodowym SAG-AFTRA. Podwójny strajk w Hollywood wymusił wstrzymanie wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów - informuje agencja Reutera na podstawie wyliczeń ekspertów.
Poprzedni strajk scenarzystów miał miejsce na przełomie 2007 i 2008 roku, zakończył się po 100 dniach. Ostatni wspólny strajk scenarzystów i aktorów odbywał się w 1960 roku
W tym tygodniu w negocjacje włączyli się osobiście prezesi największych film producenckich takich jak Warner Bros, Netflix, Disney i Universal.
Strajk hollywoodzkich scenarzystów jest związany z nowymi formami dystrybucji programów i rozwojem technologii - zauważa Reuters. Jeden z głównych postulatów dotyczył negocjacji stawek za materiały tworzone na potrzeby serwisów streamingowych. Scenarzyści argumentowali, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. Inną podnoszoną przez strajkujących kwestią była obawa przed ich zastąpieniem sztuczną inteligencją i kwestia uregulowania roli AI w branży.
Scenarzyści zrzeszeni w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) domagali się od producentów filmowych i telewizyjnych także zwiększenia ilości odcinków w sezonach seriali, skrócenia przerw między kolejnymi sezonami produkcji, zwiększenia ilości scenarzystek i scenarzystów w „writers roomach”. Pozostałe kwestie, to walka o gwarancję stałego zatrudnienia, ograniczenie umów śmieciowych i uregulowanie ekspansji sztucznej inteligencji.
Dołącz do dyskusji: Koniec strajku - scenarzyści doszli do porozumienia z głównymi studiami filmowymi
Owszem, wkrótce: "Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione niebawem" jak podano w tweetcie, nawet przetłumaczono na polski.
Nigdy nie jest za późno na naukę czytania ze zrozumieniem, polecam. Przydatna umiejętność.