Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w internecie. „Chcemy zapewnić wartościową odskocznię od trosk”
Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy został w całości przeniesiony do sieci. Powodem jest rozwijająca się w Polsce pandemia koronawirusa i rządowy zakaz zgromadzeń. Zacznie się - według planu - 31 maja br. - Robimy to z szacunku dla twórców - wyjaśnia Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.
W sieci będzie można zobaczyć najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata i polskie premiery. Twórcy festiwalu zapraszają także na spotkania z twórcami online - dostępne bez wychodzenia z domu.
- Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni, czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację Festiwalu w tej nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością, ale także dla widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach - wyjaśnia na internetowej stronie Festiwalu Krzysztof Gierat, jego dyrektor.
Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie blisko 200 filmów z całego świata, wśród nich dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane. Zmierzą się one w trzech międzynarodowych konkursach i jednym polskim. Cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł.
Organizatorzy decyzję o przeniesieniu Festiwalu do sieci ogłosili we wtorek. Poinformowali, że dostęp online do festiwalowych produkcji otrzymają wszyscy posiadacze karnetów, akredytacji oraz biletów na pojedyncze seanse. W najbliższym czasie ma się pojawić na stronach KFF nowy cennik biletów. Internetowe spotkania z twórcami, debaty oraz wydarzenia towarzyszące będą dostępne bez ograniczeń. Szczegółowy program odbywającego się od 31 maja do 7 czerwca wydarzenia zostanie opublikowany na stronie internetowej organizatora w połowie kwietnia.
Kilka dni temu organizatorzy 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes poinformowali, że nie może odbyć się on w zaplanowanym terminie, czyli 12-23 maja. Aby zachować ciągłość, rozważanych jest kilka możliwości, z których najpoważniejszą wydaje się przełożenie wydarzenia na koniec czerwca i początek lipca. Polskie Radio z powodu koronawirusa odwołało zaplanowany na połowę maja br. Festiwal Folkowy „Nowa Tradycja 2020”. Nie odbędą się także największe na świecie coroczne targi gier komputerowych - Electronic Entertainment Expo (E3).
Krakowski Festiwal Filmowy (dawniej: Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, a także Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych) odbywa się z przerwami od 1961 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy. Jest organizowane na przełomie maja i czerwca.
Dołącz do dyskusji: Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w internecie. „Chcemy zapewnić wartościową odskocznię od trosk”