SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najbardziej spowolnienie gospodarcze odczuwa przetwórstwo przemysłowe

Produkcja przemysłowa w marcu br.  spadła o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

- To już kolejny miesiąc, kiedy produkcja przemysłowa spada. Co prawda, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, była ona jednak o 0,6 proc. wyższa, ale to efekt niskiej bazy z marca 2012 roku.

Najbardziej spowolnienie gospodarcze odczuwa przetwórstwo przemysłowe. Niepokoją szczególnie duże spadki w działach przemysłu produkujących na eksport, takich jak maszyny i urządzenia, czy chemia.  Wśród sektorów eksportowych nie źle radzi sobie branża spożywcza, ale wzrosty są tu coraz mniejsze.

Jeszcze po pierwszych dwóch miesiącach br. można było mieć nadzieję, że wzrost gospodarczy w I kwartale br. pociągnie eksport netto. Dane dotyczące spadku produkcji w branżach eksportowych w marcu, każą wątpić w siłę  wpływu tego czynnika na tempo wzrostu PKB w pierwszych 3. miesiącach br. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych  miesiącach sytuacja w przemyśle się poprawiła, o czym świadczy również kiepski  marcowy  wskaźnik PMI. Mówi on jednoznacznie, że spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym pogłębia się. Prawie od roku spada produkcja, kurczą się zamówienia, w tym eksportowe. W efekcie mamy relatywnie niskie wykorzystanie mocy wytwórczych, co wzmacnia niską skłonność firm do inwestycji.

Prawdziwą zapaść mamy w budownictwie, chociaż w pewnym stopniu można ją  usprawiedliwić złą pogodą. Jednak 20 proc. spadek produkcji budowlanej w marcu br., przy uwzględnieniu, że w analogicznym okresie ubiegłego roku budownictwo rosło już w niewielkim stopniu (+3,5 proc. w marcu 2012 r/r), musi niepokoić. O prawie jedną czwartą skurczyło się wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (przede wszystkim dróg). A jeszcze do niedawna budowa dróg i autostrad była motorem napędowym gospodarki.

Z informacji , które napływają z przedsiębiorstw wynika, że trudno liczyć, aby przemysł, który wypracowuje 25 proc. naszego PKB, przyczynił się w pierwszym kwartale br. do wzrostu gospodarczego - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Najbardziej spowolnienie gospodarcze odczuwa przetwórstwo przemysłowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl