SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej znane europejskie seriale, które znajdziesz na Netfliksie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, proponujemy listę mniej znanych, ale wartych uwagi europejskich seriali, które znajdziecie na Netfliksie. Przedstawiamy zarówno komedie, kryminał, jak i produkcje obyczajowe.

1. „W zamknięciu”

„W zamknięciu” to trzymający w napięciu brytyjski thriller, do którego scenariusz napisał zdobywca nagrody BAFTA i Emmy Steven Moffat („Sherlock”, „Doctor Who”, „Dracula”). Opowiada historię oczekującego na egzekucję w USA więźnia (Stanley Tucci), pastora z cichego angielskiego miasteczka (David Tennant) i uwięzionej w piwnicy nauczycielki matematyki (Dolly Wells), których drogi przetną się w zupełnie nieoczekiwany sposób.

Krytycy podkreślali, że świetna obsada czyni serial Moffata jeszcze bardziej magnetycznym i wciągającym, duża w tym także zasługa motywu muzycznego otwierającego odcinki („God’s Gonna Cut You Down” Johna Granta). Serial składa się z czterech odcinków. W rolach głównych David Tennant i Stanley Tucci.

2. „Rita”

Ten duński komediodramat opowiada losy niezależnej i elokwentnej nauczycielki o imieniu Rita, która jest uwielbiana przez uczniów, ale z dorosłymi radzi sobie nieco gorzej. W każdym odcinku towarzyszymy Ricie podczas pracy w szkole, dzięki czemu możemy poznać zasady działania duńskiej placówki, co bywa zaskakujące w zestawieniu z polskim, wciąż miejscami, skostniałym systemem edukacji.

To jeden z bardziej znanych duńskich seriali dostępnych na platformie. Doczekał się aż pięciu sezonów (razem czterdzieści odcinków). W roli głównej wystąpiła Mille Dinesen.

3. „Telefonistki”

Akcja hiszpańskiego serialu rozpoczyna się w 1928 r. w Madrycie. Otwarcie w centrum miasta siedziby państwowej spółki telefonicznej przyciąga uwagę setek dziewcząt, które pragną zacząć pracować jako telefonistki w jedynym miejscu dającym im w tych czasach możliwość zrealizowania własnych postępowych aspiracji. Cztery pochodzące z bardzo różnych środowisk kobiety rozpoczynają pracę w centrali. Od tej chwili zazdrość, zawiść i zdrada będą każdego dnia towarzyszyć głodowi sukcesu, przyjaźni i miłości.

W rolach głównych Blanca Suárez („Statek”, „Internat”) jako Lidia, Nadia de Santiago („Gniazdo ryjówek”, „Amar es para siempre”) jako Marga, Ana Fernández („Los Protegidos”) jako Carlota i Maggie Civantos („Vis a vis”) jako Ángeles.

Na Netfliksie dostępnych jest pięć sezonów (czterdzieści dwa odcinki).

4. „Lovesick”

W brytyjskim serialu „Lovesick” znanym także jako „Scrotal Recall” poznajemy Dylana (Johnny Flynn), Evie (Antonia Thomas) i Luke’a (Daniel Ings). Punktem wyjścia jest historia Dylana, który dowiaduje się, że ma chlamydię i musi o tym poinformować wszystkie swoje partnerki seksualne, co powoduje, że wraz z nim cofamy się w czasie i poznajemy historie jego związków. Skoki w czasie są różne, o kilka lat lub kilka miesięcy.

Poza historią Dylana poznajemy też jego przyjaciół – Evie i Luke’a oraz ich historie miłosne. Z czasem relacje i uczucia między bohaterami coraz mocniej się komplikują. Wszystko to równoważą świetnie napisane dialogi i humorystyczny charakter produkcji.

Serial składa się z trzech sezonów (dwadzieścia dwa odcinki). Jego twórca, Tom Edge, jest autorem scenariusza, a także producentem wykonawczym wspólnie z Murrayem Fergusonem, Andym Bakerem i Edem Macdonaldem. Za produkcję odpowiada Clerkenwell Films.

5. „Miłość i anarchia”

Sofie (Ida Engvoll) rozpoczyna nową pracę w wydawnictwie i na skutek swojej niefrasobliwości wdaje się z jednym z pracowników w dziwną grę, która wymaga realizacji ryzykownych zadań mogących ją ośmieszyć lub postawić w złym świetle. Bohaterka rozwija swoją znajomość z Maxem (Bjorn Mosten), co prowadzi do zamieszania w jej życiu zawodowym i prywatnym. Przy okazji otrzymujemy zabawną i niekonwencjonalną historię romansową, ale też ciekawe spojrzenie na aktywność zawodową kobiet łączoną z macierzyństwem i związki z różnicą wieku, gdzie kobieta jest starsza.

W drugim sezonie, w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń Sofie trafia w sam środek życiowego kryzysu, który ma też ogromny wpływ na jej związek z Maxem. Nic nie układa się po ich myśli. W tym samym czasie małe wydawnictwo Lund & Lagerstedt stawia czoła przywiązanemu do tradycji światowi literatury, próbując zarazem odkryć nowe możliwości oferowane przez współczesne społeczeństwo. Nie trzeba długo czekać, zanim dojdzie do konfliktu między starym a nowym — wielką sztuką a finansową rzeczywistością. Co jest dobre i złe, co jest normalne i nienormalne, a co jest naprawdę prawdziwe? I jakie to ma w ogóle znaczenie? Pośród tych wszystkich zawirowań odnajdujemy bohaterów, którzy próbują nadać sens miłości, życiu i sobie samym.

Szwedzki serial składa się z dwóch sezonów (szesnaście odcinków). W rolach głównych Ida Engvoll i Bjorn Mosten.

Dołącz do dyskusji: Mniej znane europejskie seriale, które znajdziesz na Netfliksie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Ach ten produkt placement
odpowiedź
User
International
I to jest spora wartość dodana Netflixa. Do tego należałoby dodać spory wybór produkcji azjatyckich (japońskie anime, coraz bardziej popularne w Polsce południowo-koreańskie filmy/seriale... zwłaszcza świetne horrory). Konkurencja serwuje głównie (h)amerykańskie produkcje.
odpowiedź
User
Kik
Rita jest dokonała. Początkowo był to serial do duńskiej tv. Polecam każdemu.
odpowiedź