Pełna wulgaryzmów reklama napoju Super Ruchacz nieetyczna, bo dyskryminuje kobiety (wideo)
Internetowy spot napoju energetycznego Super Ruchacz, zawierający wulgarne słowa i pokazujący roznegliżowane kobiety narusza Kodeks Etyki Reklamy i utrwala negatywne stereotypy poprzez przedmiotowe traktowanie kobiet, a wykorzystanie w nim wizerunku nagich ciał dyskryminuje kobiety - orzekła Komisja Etyki Reklamy.
Komisja zajmowała się skargą na internetową reklamę napoju energetycznego Super Ruchacz, przygotowaną przez toruńską agencję 8k. Spot zadebiutował w sieci wiosną 2014 roku.
Lektor w reklamie, opisując produkt, używa wulgarnych słów. Jednocześnie pojawiają się zdjęcia roznegliżowanych kobiet. Skarżący stwierdził, że reklama zawiera treści sugerujące, iż po spożyciu tego napoju przez mężczyznę, każda kobieta stanie się dla niego bardzo łatwo dostępna.
- Reklama w wyjątkowo wulgarny sposób poniża i uprzedmiatawia kobiety. Są one w niej przedstawione ewidentnie jako wyłącznie obiekty seksualne, a dodatkowo z użyciem epitetów takich jak „dupeczki" oraz używaniem takich słów jak „przelatuję" lub „zamaczam". Dodatkowo w reklamie użyte są także zdjęcia z filmów pornograficznych, co dodatkowo świadczy o niezgodności reklamy z KER (nawet jeżeli zdjęcia te zostały częściowo przykryte"). Reklama narusza ustawę o języku polskim poprzez wykorzystywanie wulgaryzmów. Na niezgodność reklamy z KER nie ma wpływu fakt, iż jest ona przeznaczona dla pełnoletnich użytkowników serwisu YouTube. Nawet gdyby teoretycznie reklama docierała do dorosłych, to tak skrajna wulgaryzacja języka oraz wizerunku kobiet nie jest dopuszczalna nawet w reklamie skierowanej do dorosłych - napisano w skardze.
Przedstawiciel agencji 8k uczestniczący w posiedzeniu Komisji Etyki Reklamy poinformował, że przekaz był formą żartu internetowego, a odzew w postaci 1500 emaili otrzymanych po emisji przekazu przerósł oczekiwania autorów.
Komisja Etyki Reklamy uznała, że spot zawierający wulgaryzmy jest nieobyczajny, utrwala negatywne stereotypy poprzez przedmiotowe traktowanie kobiet, a wykorzystanie w nim wizerunku nagiego kobiecego ciała do reklamowania napoju energetycznego dyskryminuje kobiety.
Dołącz do dyskusji: Pełna wulgaryzmów reklama napoju Super Ruchacz nieetyczna, bo dyskryminuje kobiety (wideo)