Podatek od spadków i darowizn a PIT
Podatek od spadków i darowizn co do zasady nie jest kosztem uzyskania przychodów.
Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy przedmiotem sprzedaży jest nabyta nieodpłatnie, np. w drodze spadku, nieruchomość. Wtedy zapłacony podatek od spadków i darowizn można zaliczyć do kosztów i zmniejszyć przychód.
Wartość otrzymanej darowizny lub spadku nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisów o PIT nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zbycie przedmiotu darowizny lub spadku a PIT
Obowiązek zapłaty podatku dochodowego, w związku z otrzymanym majątkiem może pojawić się jednak w momencie jego odpłatnego zbycia. Wynika to z powszechności opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez podatników ze wszystkich źródeł. Jednym z nich, dotyczącym właśnie sprzedaży przedmiotu darowizny lub spadku, jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli następuje przed upływem przewidzianego w ustawie okresu. I tak w przypadku zbycia:
• nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego) okres ten wynosi 5 lat,
licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie,
• innych rzeczy - pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Podatek od spadków darowizn nie zaliczysz do kosztów
Ustalając wartość podatku, należną z tytułu uzyskanego dochodu, koniecznym jest ustalenie wartości podstawy opodatkowania, od której obliczany będzie podatek. Stanowi ją kwota przychodu pomniejszona o koszty podatkowe. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kosztami uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub też zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wyjątek od tej zasady stanowią koszty wymienione w artykule 23 ustawy o PIT, które pod żadnym pozorem nie mogą być odliczone od przychodu.
W katalogu tym znajduje się także podatek od spadków i darowizn. Oznacza to, że sprzedając np. samochód, który został otrzymany 4 miesiące wcześniej w drodze darowizny, zapłacony wcześniej podatek od spadków i darowizn nie zmniejszy przychodu uzyskanego ze zbycia samochodu.
Przy nieruchomościach jest jednak wyjątek
Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy przedmiotem transakcji jest nieruchomość (lub określone prawa) nabyte w drodze spadku, darowizny albo w inny nieodpłatny sposób. W takim przypadku gdy nabywca sprzedaje nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, kosztem podatkowym, obok udokumentowanych nakładów, jest także kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
Dołącz do dyskusji: Podatek od spadków i darowizn a PIT