Podniesiono dopuszczalny poziom PEM w Polsce. Ministerstwo Klimatu wskazuje jak je kontrolować
W grudniu 2019 roku w związku z planowanym uruchomieniem 5G wprowadzono podniesione normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) w Polsce. Teraz Ministerstwo Klimatu w opublikowanym rozporządzeniu określa w jaki sposób badany będzie poziom PEM i wskazuje na konieczność certyfikacji odpowiednich laboratoriów.
Na 2020 r. najwięksi polscy operatorzy komórkowi zaplanowali pierwsze uruchomienia komercyjnych sieci 5G w wybranych miastach. Wcześniej zarówno telekomy, jak i państwowe instytucje (m.in. Ministerstwo Cyfryzacji) wymieniały obowiązujące w Polsce zbyt restrykcyjne normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) jako czynnik hamujący rozwój technologii 5G.
Normy stukrotnie w górę
W listopadzie ub.r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Niektóre parametry sieci zostały podniesione stukrotnie. Według autorów dokumentu złagodzone normy pomogą operatorom w rozwoju infrastruktury i nie będą miały znaczącego wpływu na zdrowie obywateli.
W następnym kroku w grudniu ub.r. ministrowie zdrowia i cyfryzacji podpisali rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.
Najważniejsze tereny zamieszkałe
Teraz w kolejnym etapie minister klimatu podpisał rozporządzenie które reguluje w jaki sposób mają być przeprowadzane kontrole dopuszczalnych poziomów PEM w naszym kraju.
W dokumencie zaznaczono, że „wykonuje się pomiary pól elektromagnetycznych na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową oraz w miejscach dostępnych dla ludności w otoczeniu instalacji lub urządzeń objętych obowiązkiem wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku”.
W innym punkcie resort klimatu przewiduje przeprowadzanie pomiarów „w szczególności w tych miejscach, w których, na podstawie uprzednio przeprowadzonych obliczeń, stwierdzono występowanie w danych zakresach częstotliwości pól elektromagnetycznych o poziomach zbliżonych do poziomów dopuszczalnych”.
Z rozporządzenia wynika, że kontroli podlegają częstotliwości od 10 MHz do 300 GHz, a pomiary powinny być wykonywane na wysokości od 0,3 do 2 m. Ministerstwo Klimatu zaznacza też w dokumencie, że konieczna jest aktualizacja certyfikatów dzięki którym laboratoria będą mogły przeprowadzać odpowiednie kontrole promieniowania.
Dołącz do dyskusji: Podniesiono dopuszczalny poziom PEM w Polsce. Ministerstwo Klimatu wskazuje jak je kontrolować