Polacy nie boją się bezrobocia, są niezbyt skłonni do migracjizarobkowej
Polskie społeczeństwo w większości jest zadowolone ze swojej pracyi pracodawców, nie obawia się bezrobocia, jest mniej skłonne domigracji zarobkowej niż wynika z tonu medialnych dyskusji, czytamyw opublikowanym w czwartek raporcie Polskiej KonfederacjiPracodawców Prywatnych Lewiatan pt. "Pracujący Polacy 2007".
"Według badanych, sytuacja ekonomiczna zakładów pracy byłaoceniana przez większość nich jako bardzo, dobra lub dobra (84,6%).Zaledwie 3,1% oceniło ją jako złą" - podano w raporcie.
Przełożeni są postrzegani jako dobrzy fachowcy, ale bywają teżkrytykowani za brak sprawiedliwości i działań integracyjnych.Pracownicy bardzo wysoko oceniają natomiast wypełnianie przezpracodawców zobowiązań finansowych i wynikających z Kodeksupracy.
Lewiatan podkreśla dodatkowo, że 29-45% respondentów notujepolepszenie powyższych aspektów jakości pracy. Z badania wynikatakże, że aż 60% Polaków jest dumnych, że pracuje w swoim zakładziepracy.
"Jednak tylko co piąty respondent odrzuciłby ofertę przejścia doinnego zakładu, gdyby oferowano mu wyższy zarobek. Elastyczne formypracy (samozatrudnienie, telepraca, system zadaniowy itd.) stanowiąwciąż margines" - napisali eksperci Lewiatana.
Pracownicy nadal preferują publicznego pracodawcę: 45,2%chciałoby pracować w sektorze publicznym, 26,3% w prywatnym, a21,5% wolałoby prowadzić działalność na własny rachunek.
"Pracodawca publiczny jest uznany za bardziej przyjaznego wobecpracowników, chociaż jest postrzegany jako mniej efektywnyekonomicznie. Za tym, żeby gospodarka polska była całkowicieprywatna lub z przewagą prywatnej opowiada się 49,4% Polaków,całkowicie państwową lub z przewagą państwowej wolałoby 43,2% znas" - głosi raport.
Lewiatan dodaje jednak, że niezależnie od różnic opinii osektorach własności, proces prywatyzacji cieszy się poparciemblisko 2/3 pracujących Polaków.
Eksperci zauważyli także, że potoczna wiedza o pracy w starychkrajach UE wskazuje, że praca jest tam lepiej zorganizowana,bardziej rytmiczna i spokojniejsza niż w kraju. Ponad 35%respondentów deklarowało gotowość do wyjazdu do pracy zagranicę.
"Ogólnie ujmując, uczestnictwo Polski w UE jest oceniane bardzopozytywnie. Wywarła ona, zdaniem Polaków pracujących, zdecydowaniedobry wpływ na wiele aspektów życia społecznego, politycznego,ekonomicznego. Obawy dotyczą jedynie wyjazdu z kraju młodzieży ifachowców oraz wprowadzenia euro" - wynika z badania.
Badania "Polacy pracujący 2007" są kontynuacją badań, którychpierwszy etap był przeprowadzony na zlecenie PKPP Lewiatan naprzełomie lat 2005 i 2006 ("Polacy pracujący 2006"). Obecne badaniakwestionariuszowe były realizowane od 21 czerwca do 8 lipcabieżącego roku.
Dołącz do dyskusji: Polacy nie boją się bezrobocia, są niezbyt skłonni do migracjizarobkowej