Poprawił się wizerunek wymiaru sprawiedliwości w Polsce
Choć w społeczeństwie nadal dominuje negatywny stosunek do prokuratury i sądów, to na początku roku wizerunek wymiaru sprawiedliwości poprawił się - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS. Bez zmian pozostaje zły odbiór społeczny NFZ.
Z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że w porównaniu z grudniem 2012 r. o 6 pkt proc. zmniejszył się odsetek Polaków, którzy negatywnie oceniają sądy (z 59 do 53 proc.) oraz prokuraturę (z 54 do 48 proc.). Równocześnie przybyło ankietowanych, którzy dobrze oceniają obie instytucje - sądy chwali 25 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.), a prokuraturę - 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).
"Lepszy stosunek do pracy sądów może wiązać się z głośno komentowaną postawą sędziego Igora Tulei" - ocenia CBOS w raporcie z badania. Tuleya na początku stycznia skazał za korupcję b. ordynatora kardiochirurgii stołecznego szpitala MSWiA dra Mirosława G. Publiczną dyskusję wywołały słowa sędziego, który w uzasadnieniu wyroku porównał metody organów ścigania, w tym CBA, do tych z czasów stalinizmu.
Respondenci nadal źle oceniają Narodowy Fundusz Zdrowia - twierdzi tak 81 proc. z nich (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do grudnia 2013 r.). Pozytywne zdanie o NFZ ma 13 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.).
"Wprowadzenie ogólnopolskiego systemu upraszczającego weryfikację uprawnień do korzystania z refundowanych świadczeń zdrowotnych (eWUŚ) nie wpłynęło na ocieplenie wizerunku NFZ. Działalność Funduszu w dalszym ciągu spotyka się z niemal powszechną dezaprobatą" - komentuje CBOS.
Badanie CBOS przeprowadzono między 31 stycznia a 6 lutego na reprezentatywnej, liczącej 1111 osób losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.
Dołącz do dyskusji: Poprawił się wizerunek wymiaru sprawiedliwości w Polsce