Prawie do drugi Polak ufa dziennikarzom
41 proc. Polaków deklaruje, że ufa dziennikarzom - wynika z badania "Reader's Digest". W ciągu ostatnich pięciu lat o 6 proc. wzrosło zaufanie do internetu.
41 proc. Polaków deklarujących zaufanie do dziennikarzy znacznie przewyższa średnią europejską w tym zakresie, która wynosi 27 proc. - Przy dużej dozie niezadowolenia z władz i większości instytucji publicznych, znacznej podejrzliwości co do intencji i uczciwości polityków, urzędników i prawników oraz przekonaniu o powszechnej korupcji, wielu Polaków traktuje media jako główny organ demaskatorsko-kontrolny, jako ostatniego sprawiedliwego sędziego, który ujawnia, piętnuje i często skutecznie karze złe uczynki - uzasadnia prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.
Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat w naszym kraju zmniejszył się poziom zaufania do tradycyjnych mediów. Co czwarty Polak deklaruje, że mniej ufa gazetom, podczas, gdy bardziej wierzy im tylko 11 proc. ankietowanych. W przypadku telewizji negatywne nastawienie wzrosło u 24 proc., a spadło u 12 proc., natomiast w przypadku czasopismo bardziej nieufnych jest 22 proc. badanych, a mniej - 9 proc. Jedynie wobec internetu te proporcje wyglądają inaczej: zaufanie do tego medium zwiększyło się u 19 proc. Polaków, a spadło u 13 proc.
Badanie zaufania do mediów zostało przeprowadzone przez "Reader's Digest" wśród 23 287 prenumeratorów tego czasopisma z 16 krajów w Europie. W Polsce ankiety pocztowe wypełniły od sierpnia do września ubiegłego roku 844 osoby.
Dołącz do dyskusji: Prawie do drugi Polak ufa dziennikarzom