Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja
W Krakowie grupa osób deklarujących się jako przeciwnicy wprowadzenia sieci 5G w Polsce próbowała zniszczyć stację bazową należącą do T-Mobile Polska. Akcja nie powiodła się dzięki interwencji policji. Maszt nie został uszkodzony.
W ubiegłym tygodniu grupa kilku osób podjęła próbę zniszczenia jednej ze stacji bazowych funkcjonujących w Krakowie. Uczestnicy akcji zdołali dostać się na dach budynku i rozpoczęli forsowanie zabezpieczeń chroniących maszt przed niepowołanym dostępem.
Krakowska policja, która przybyła na miejsce zdarzenia przerwała próbę zniszczenia stacji bazowej, która według informacji potwierdzonych przez Wirtualnemedia.pl należy do T-Mobile Polska. Uczestnicy akcji zostali wylegitymowani, część z nich została zatrzymana przez policję do dalszych wyjaśnień. Ostatecznie sprzęt telekomunikacyjny nie został uszkodzony, nikt nie odniósł żadnych obrażeń.
O wydarzeniu poinformował na Twitterze Witold Tomaszewski, były redaktor naczelny serwisu Telepolis zajmujący się obecnie segmentem public affairs w sieci Play. W swoim wpisie Tomaszewski wskazał wprost organizatora próby zniszczenia masztu.
Sławomir Dul już w radiowozie. Ekipa złapana podczas używania szlifierki kątowej. @pdzycia i @Elektromagnety1 tym działaniem odebrali sobie prawo do bycia traktowanym poważnie. Mam nadzieję, że przy wszystkich konsultacjach @MC_GOV_PL weźmie pod uwagę te bandyckie działania. https://t.co/eIyVfSDCQB
— Witold Tomaszewski (@WitekT) 4 października 2019
Wymieniony w poście Sławomir Dul jest związany z funkcjonującą w mediach społecznościowych grupą o nazwie „anty 5G”, która przestrzega przed rzekomą szkodliwością promieniowania elektromagnetycznego, szczególnie w wypadku planowanej w Polsce infrastruktury 5G.
Członkowie „anty 5G” zapowiadali wcześniej aktywną walkę z budową tej sieci. Z kolei Sławomir Dul na kilka dni przed próbą zniszczenia masztu w Krakowie na swoim profilu na Facebooku zapraszał internautów do dołączenia do niej, zaś samą akcję określił jako „Czyn Społeczny - 5G - Niech Maszty Runą”.
Na razie nie ma informacji o tym w jaki sposób zakończy się cała sprawa i czy uczestnikom nieudanej akcji w Krakowie zostaną postawione zarzuty. Zgodnie z doniesieniami w związku z zapowiedziami przeprowadzenia dalszych tego typu prób operatorzy telekomunikacyjni zatrudnili w Krakowie firmy ochroniarskie, których zadaniem jest nadzorowanie i ochrona należących do nich stacji bazowych. Jednak informacji tych nie potwierdza w rozmowie z nami np. T-Mobile Polska.
Obawy o szkodliwy wpływ infrastruktury komórkowej, w tym 5G na ludzkie zdrowie pojawiają się w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu. Według zwolenników tej teorii promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez stacje bazowe może w dłuższej perspektywie powodować rozmaite groźne schorzenia.
Tego typu argumenty były w przeszłości wykorzystywane m.in. przez polityków. W styczniu br. niezrzeszony poseł Robert Majka skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację, w której apelował o przeprowadzenie naukowych ekspertyz w sprawie szkodliwości promieniowania związanego z przyszłym funkcjonowaniem w Polsce sieci 5G. Zadawał też pytania o odpowiedzialność za negatywne skutki wdrożenia nowej technologii twierdząc, że sprawa jest wagi państwowej i będzie miała wpływ na zdrowie Polaków. Poseł powoływał się m.in. na grupę „anty 5G” oraz przytaczane przez nią argumenty przeciwko budowie nowej sieci.
W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące szkodliwości sieci 5G Ministerstwo Cyfryzacji w czerwcu br. opublikowało tzw Białą Księgę wyjaśniającą działanie planowanej infrastruktury oraz uruchomiło towarzyszący jej serwis gov.pl/5G.
Dołącz do dyskusji: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja