Platforma cyfrowa TVP coraz bliżej. Ruszył specjalny portal na temat DVB-T2
Telewizja Polska uruchomiła portal internetowy telewizjanaziemna.pl. Można w nim znaleźć informacje na temat przejścia na standard DVB-T2 naziemnej telewizji cyfrowej. Serwis przypomina strony internetowe platform cyfrowych.
Nadawca publiczny na razie nie promuje nowego portalu. Serwis stanowi kompendium wiedzy na temat standardu DVB-T2, który w II kwartale 2022 roku zastąpi obecnie używany standard DVB-T. Wówczas gospodarstwa domowe korzystające ze starszych telewizorów lub tunerów będą musiały je wymienić. Za pośrednictwem portalu TVP można sprawdzić czy poszczególne sprzęty są kompatybilne z DVB-T2.
Nadawca publiczny informuje o walorach nowego standardu, który pozwala m.in. na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę jakości dotychczasowych.
Emisja testowa w DVB-T2 do końca czerwca
Na łamach portalu telewizjanaziemna.pl można znaleźć mapy multipleksów testowych w DVB-T2 TVP i TVN Grupy Discovery. – Testy nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC prowadzone są przez Telewizję Polską z 49 obiektów nadawczych i obejmują swoim zasięgiem nadawczym blisko 90% populacji Polski. Realizowany eksperyment potrwa do końca czerwca 2022 r. czyli do momentu ostatecznego przełączenia NTC na nowy standard – informuje nadawca.
TVP zachęca też do korzysta z telewizji hybrydowej, czyli połączonej z internetem. W tym kontekście wymienia serwisy i kanały wirtualne: TVP Info, TVP Domowe Przedszkole, Poland In, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP Parlament, TVP 3, transmisję Mszy Świętej z Jasnej Góry i okazjonalne quizy. Część treści na stronie za chwilę będzie nieaktualnych. Portal zachwala bowiem kanał TVP 4K, którego emisja ma zakończyć się lada dzień.
Platforma cyfrowa TVP w 2022 roku
Telewizja Polska może wykorzystać nowy serwis internetowy do zapowiadanej na przyszły rok naziemno-internetowej platformy cyfrowej. Witryna przypomina zresztą strony z ofertami platform cyfrowych i sieci kablowych. Już teraz TVP zapowiada przyszłe funkcjonalności platformy: „Więcej programów TV w lepszej jakości”, „Kanały Wirtualne”, „Kanały Telewizji Polskiej w 4K”, „Telewizja hybrydowa” – tymi hasłami nadawca publiczny reklamuje DVB-T2.
Pojawieniu się platformy cyfrowej TVP na rynku ma towarzyszyć naziemno-internetowy dekoder. - To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - mówił niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.
Nowe kanały tematyczne TVP
Uruchomieniu platformy cyfrowej mają towarzyszyć dodatkowe kanały tematyczne. W październiku 2022 roku ma ruszyć TVP Nauka. W przyszłym roku spodziewany jest też debiut adresowanego do młodzieży kanału TVP Teen i regularny kanał w 4K. Na tym jednak nie koniec. - Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. To wszystko ludzie będą mieli za darmo dzięki nowym możliwościom po refarmingu (przyp. red. zwolnieniu pasma na rzecz 5G i przejściu na DVB-T2), ale też dzięki nowemu dekoderowi, który spozycjonuje właściwie ofertę Telewizji Polskiej. To będzie bardzo korzystna zmiana dla Polaków, ale wymaga jeszcze dużych prac i wsparcia pewnych rozwiązań przez państwo - zapowiadał Kurski.
Dołącz do dyskusji: Platforma cyfrowa TVP coraz bliżej. Ruszył specjalny portal na temat DVB-T2
Oj niejednemu dodrozmieńcowi coś takiego się marzy ;)