Związkowcy zaniepokojeni zwolnieniami w TVP3 Poznań i niższymi wynagrodzeniami niż w centrali
Związek zawodowy pracowników TVP „Wizja” wyraził zaniepokojenie informacjami o zwolnieniach w poznańskim ośrodku Telewizji Polskiej kilku dziennikarzy i wydawców programu „Teleskop”. „Wizja” alarmuje też, że w oddziałach regionalnych firmy pracownicy za takie same obowiązki otrzymują dużo niższe wynagrodzenia niż w centrali.
Pod koniec września br. w poznańskiej „Gazecie Wyborczej” ukazała się informacja o zwolnieniach w tamtejszym regionalnym oddziale TVP. Pracę stracił Dariusz Klincewicz, wydawca informacyjnego programu „Teleskop”. Wraz z nim zwolniono jeszcze trzech reporterów tego programu: Krzysztofa Czuba, Piotra Wielickiego i Krzysztofa Skrzypka. Dwóch kolejnych (wydawczynię Dorotę Knopp-Dolatę oraz prezentera Dariusza Nowakowskiego) odsunięto od programu.
Według nieoficjalnych ustaleń decyzję o zwolnieniach podjął Roman Wawrzyniak, szef „Teleskopu”. - Zwolnieni nie zajmowali się tematami politycznymi, nie mieli okazali, by czymś podpaść. Jedyne wytłumaczenie, jakie nam przychodzi do głowy: nie dawali rękojmi ślepego posłuszeństwa. Wszyscy pracowali w telewizji przed „dobrą zmianą” - powiedział poznańskiej „Gazecie Wyborczej” anonimowy pracownik TVP3 Poznań.
Nowym wydawcą „Teleskopu” został Maciej Sawicki, pracujący od kilku lat w poznańskim ośrodku TVP. Ostatnio - jak napisała „GW” - przygotowywał materiały polityczne, uderzające w prezydenta poznania, Jacka Jaśkowiaka.
Wcześniej zwolniono z pracy Roberta Chodyłę, reportera z ponad 20-letnim stażem. Pretekstem było to, że relacjonował na żywo dyskusję na temat poznańskiego zoo. TVP Poznań twierdzi, że dziennikarz nie powinien tego robić, bo jego żona jest rzecznikiem zoo.
Teraz sprawą zwolnień w poznańskim ośrodku publicznej telewizji zajęli się członkowie zarządu Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich „Wizja”. W komunikacie po zebraniu napisali, że wyrażają „zaniepokojenie informacjami prasowymi o zwolnieniach dziennikarzy w Oddziale TVP w Poznaniu”. Sprawa ma być wyjaśniona i przedstawiona członkom zarządu „Wizji”.
Związkowców niepokoi jeszcze jedna kwestia dotycząca wszystkich oddziałów regionalnych Telewizji Polskiej. „Wizja” alarmuje, że rozpiętość wynagrodzeń za te same czynności w oddziałach i warszawskiej centrali TVP dochodzi nawet do 70 procent, na niekorzyść regionalnych ośrodków. Wkrótce mają rozpocząć się rozmowy w tej sprawie z zarządem Telewizji Polskiej.
TVP nie odpowiedziała nam na pytania, dotyczące zwolnień w TVP3 Poznań.
Dołącz do dyskusji: Związkowcy zaniepokojeni zwolnieniami w TVP3 Poznań i niższymi wynagrodzeniami niż w centrali
Właśnie aby raz na zawsze skończyć z takimi doświadczonymi bez żadnego kręgosłupa media państwowe należy sprzedać, a poprzednicy jak widać byli idiotami żyjącymi iluzją, że jak się coś przejmie to będzie już dobrze. Lęk władzy zdania się tylko na komercje i odpowiadania przy każdej okazji na "niewłaściwe" pytania jest głównym podłożem utrzymywania tuby. Oczywiście jakieś bajki o racji stanu są tanią ideologią kiedy się przywoła kraje, które mediów po prostu nie mają.