SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uwage na fundusze akcji powiązane z rynkiem nieruchomości

Tylko jeden z funduszy lokujących w akcje przedsiębiorstw powiązanych z rynkiem nieruchomości zdołał zakończyć styczeń zwyżką. Reszta traciła, nawet ponad 4 proc.. Wokół spółek budowlanych oraz deweloperów, zwłaszcza na polskim rynku, klimat pozostaje w dalszym ciągu słaby.

Najlepiej w pierwszym miesiącu 2011 r. wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. Przyniósł symboliczny zysk, 0,1%. To jest również najlepszy fundusz ostatnich 3 miesięcy, z zarobkiem 2,5%. Najgorzej w styczniu zaprezentował się BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej. Poniósł 4,4% straty. W ostatnich 3 miesiącach stracił 6,5% i w tym okresie jest najsłabszym w grupie. Ubiegłoroczny lider, Arka Rozwoju Nowej Europy, w styczniu znalazł się na przedostatnim miejscu. Zniżkował o 3,4%. W skali ostatnich 12 miesięcy może jednak nadal pochwalić się dwucyfrowym zarobkiem. W tym gronie są jeszcze BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej oraz Allianz Budownictwo 2012.

Klimat wokół inwestycji w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości jest od dłuższego czasu niezbyt korzystny. Dotyczy to zwłaszcza warszawskiej giełdy. Głównie za sprawą przeceny walorów GTC WIG-Deweloperzy był w styczniu najsłabszym indeksem branżowym. Stracił aż blisko jedną dziesiątą. Znacząco pod kreską były też firmy budowlane. Sam rynek zniżkował natomiast w pierwszym miesiącu 2011 r. jedynie o 0,7%. Przez 6 miesięcy, od końca lipca 2010 r. do końca stycznia tego roku, zarówno WIG-Budownictwo, jak WIG-Deweloperzy, straciły po kilkanaście procent W tym czasie cała giełda poszła w podobnym stopniu w górę. Przyczyna słabej postawy deweloperów oraz przedsiębiorstw budowlanych są obawy inwestorów o marże. Utrzymująca się presja na nie, nie ma szansy być zrekompensowana znacząco wyższymi przychodami. Dotyczy to zwłaszcza Irm budowlanych, których akcje dodatkowo są nadal ponadprzeciętnie wycenione. Wskaźnik cena/wartość księgowa dla nich to 1,7, a cena/zysk blisko 19. Na całym rynku jest to odpowiednio poniżej 1,2 oraz poniżej 17. Dużo lepiej jest z wycenami deweloperów, w przypadku których cena/wartość księgowa nie przekracza 0,9, a cena/zysk jest niewiele wyższy od 14.

Sytuacja na rynku surowców podtrzymuje dodatkowo obawy o marże, jako że może się ona przełożyć się na wyższe koszty budowy. Przy ograniczonym popycie, utrudniającym podwyżki cen, możliwości zrekompensowania sobie tego są niewielkie. W kontekście deweloperów warto też zwrócić uwagę na konkurencję dla już notowanych akcji ze strony ofert na rynku pierwotnym. W ostatnim czasie kilku deweloperów sprzedawało swoje akcje. Trudno dziś więc znaleźć argumenty za tym, by deweloperzy i spółki budowlane wypadały lepiej od rynku. Szansą na to w krótkim terminie jest w zasadzie jedynie to, że uwaga inwestorów coraz bardziej przesuwa się w stronę firm, które dotąd nie rosły, albo zyskiwały niewiele. W obu branżach można znaleźć ich dość sporo.

 

Wyniki funduszy akcji inwestujących w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości na koniec stycznia 2011 r. (%)

Nazwa funduszu

Styczeń 2011 r.

Ostatnie 3 miesiące

12 miesięcy

PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

0,1

2,5

-

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

-0,2

0,2

7,9

Allianz Budownictwo 2012

-0,5

1,6

15,2

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

-2,1

-5,5

0,4

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

-2,8

-5,6

3,8

Skarbiec - Sektora Nieruchomości

-3,3

-4,0

-2,2

Arka Rozwoju Nowej Europy

-3,4

-2,0

11,8

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

-4,4

-6,5

10,2

 

 

Zespół Analiz
Home Broker

Dołącz do dyskusji: Uwage na fundusze akcji powiązane z rynkiem nieruchomości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michael
zawsze mozna wybrac dogodno dla siebie oferte, ja mam noble timingowy, lepsza to opcja niz lokaty, a ciezko znalezc tka dobrych specjalistow jakich ma wlasnie ten bank
0 0
odpowiedź