SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wygrała w sądzie z TVN

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 11 lipca nie zgodził się ze stanowiskiem TVN, jakoby wezwanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie TVN Style było bezzasadne. Regulator do niedawna zwlekał z przedłużeniem koncesji dla stacji. Jak twierdzi KRRiT, jednym z powodów było nierealizowanie zapisów dotychczasowej koncesji.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Wyrok WSA to pokłosie trwającego 11 miesięcy procesu przedłużenia koncesji dla TVN Style. KRRiT przeprowadziła monitoring stacji. W dotychczasowej koncesji zadeklarowała ona 15-procentowe udziały filmów dokumentalnych i audycji publicystycznych, a według regulatora wyniosły one odpowiednio o 3,7 i 4,7 procent mniej.

- Przewodniczący KRRiT wezwał TVN S.A. do przestrzegania zawartych w koncesji programu TVN Style warunków programowych. Deklaracje programowe – jako stanowiące część koncesji z woli samej spółki – są dla niej wiążące, a spółka nigdy nie kwestionowała koncesji w tym zakresie, choć miała taką możliwość - poinformowała KRRiT.

„Skarga TVN bezzasadna”

W wezwaniu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zauważył, że w kontrolowanym okresie (6-12 listopada 2023) TVN Style nie realizował obowiązków zapisanych w koncesji. - Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wezwać nadawcę do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady Radiofonii  i Telewizji lub warunki koncesji. W związku z powyższym wzywam Nadawcę, na podstawie ww. art. 10 ust. 3 ustawy, do natychmiastowego zaniechania działań polegających na  naruszaniu pkt I ppkt a) koncesji 236/K/2013-T oraz do dostosowania programu „TVN Style” do warunków programowych zapisanych w koncesji - napisał Świrski. Przypomniał, że nadawca może wystąpić do KRRiT o zmianę warunków koncesji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wezwanie zostało zaskarżone do sądu przez TVN. - Sąd podzielił stanowisko Przewodniczącego KRRiT stwierdzając, że treść deklaracji programowych jest jasna, a jako część koncesji deklaracje te są wiążące dla spółki, która nie może wycofywać się z własnych deklaracji. Tym samym skarga TVN S.A. jest bezzasadna i podlega oddaleniu - poinformowała w piątek KRRiT.

Blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych to jeden z zarzutów obozu rządzącego wobec przewodniczącego KRRiT. Politycy koalicji chcą, żeby Maciej Świrski został postawiony przed Trybunałem Stanu. W piątek KRRiT wysłała do mediów informacje o wyroku WSA, co ma przeczyć tezie o blokowaniu koncesji. TVN na razie nie odniósł się do decyzji sądu.

Problemy koncesyjne stacji TVN

TVN Warner Bros. Discovery złożył wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN Style w lipcu 2023 roku (wygasała 28 lipca 2024 roku). Regulator długo zwlekał z podjęciem decyzji. W maju KRRiT podała w komunikacie, że „zdaniem przewodniczącego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”. Zapowiedziano szczegółową analizę struktury kapitałowej spółki.

Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji KRRiT może udzielić koncesji podmiotowi, który ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Discovery Benelux B.V., który ma siedzibę w Amsterdamie, ale firma należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Z tego powodu KRRiT poprzedniej i obecnej kadencji długo zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24, TVN7, HGTV i ostatnio TVN Style. Koncesję stacji dla kobiet przedłużono w połowie czerwca. Apelowali o to m.in. operatorzy płatnej telewizji, którzy obawiali się licznych odejść klientów po usunięciu stacji (TVN Style jest przeważnie kanałem gwarantowanym).

W kwietniu 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że w kwestii przedłużenia koncesji TVN24 doszło do bezczynności organu i rażącego naruszenia prawa. Zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Dołącz do dyskusji: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wygrała w sądzie z TVN

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Gratuluję wygrania w sądzie KRRiT a przede wszystkim panu przewodniczącemu Maciejowi Świrskiemu.
58 54
odpowiedź
User
Wycie uśmiechniętych za 3-2-1
Gdzie są trolle z TVNienawiści kiedyś kwiaczący o „wolnych mediach” jeśli wyrok sądowy jest przeciwko nim?
51 28
odpowiedź
User
Jędrzej Jędrzejczak
Za te brakujące kilka procent od razu blokowanie koncesji? Przecież to jakaś bzdura! Symboliczna kara finansowa albo pouczenie by wystarczyły... Dlaczego wszystko musi być polityczne?
28 34
odpowiedź