Zginął litewski reżyser dokumentujący rosyjskie zbrodnie w Mariupolu
Autor filmów dokumentalnych Mantas Kvedaravičius zginął podczas ostrzału rosyjskiego w Mariupolu.
Według litewskiego portalu LRT rosyjska rakieta trafiła w samochód, którym jechał Mantas Kvedaravičius. Reżyser odniósł ciężkie obrażenia, został przewieziony do szpitala, gdzie bezskutecznie starano się mu pomóc. Miał 45 lat.
Kvedaravičius dokumentował w Mariupolu działania wojsk rosyjskich.
- Nasz przyjaciel i uczestnik Artdocfestu, litewski dokumentalista Mantas Kvedaravicius został dziś zamordowany w Mariupolu z kamerą w dłoniach - napisał na Facebooku rosyjski reżyser Witalij Manski, założyciel festiwalu filmów dokumentalnych Artdocfest.
Award-winning Lithuanian documentary director Mantas Kvedaravičius, aged 45, killed in Ukraine, @15minlt informs. As the source reports, a rocket hit the car in which the director was driving. Kvedaravičius was returning from Mariupol, where he had previously been taken prisoner. pic.twitter.com/QimK2S5ObW
— Dominik Wilczewski (@DeWilcz) April 2, 2022
Mantas Kvedaravičius ma w dorobku filmy dokumentalne o skutkach rosyjskich działań wojennych. W 2011 roku nakręcił dokument „Barzach” na temat zniszczeń i tortur w czasie wojny w Czeczenii. Film był pokazywany na ponad 40 międzynarodowych festiwalach, zdobył ponad 15 nagród
Pięć lat później zrealizował natomiast film „Mariupolis” o Mariupolu w czasie wojny w Donbasie. Za ten dokument został nagrodzony na festiwalu filmowym w Berlinie.
Kvedaravičius studiował na Uniwersytecie Wileńskim, ukończył też antropologię kulturową na uniwersytecie w Oksfordzie.
#Lithuanian documentary filmmaker Mantas #Kvedaravičius was killed in #Mariupol.
— NEXTA (@nexta_tv) April 3, 2022
According to media reports, a rocket hit the car in which the filmmaker was traveling. Kvedaravičius was rushed to the hospital, but he could not be saved. pic.twitter.com/5L9v0c8arx
Ofiary wojny wśród ludzi mediów
26 lutego reporter Stefan Weichert i fotoreporter Emil Filtenborg Mikkelsen z duńskiego dziennika „Ekstra Bladet” zostali postrzeleni we wschodniej Ukrainie. Na początku marca w ataku rakietowym Rosjan na wieżę telewizyjną w Kijowie zginął operator kamery Yevhenii Sakun.
Z kolei 4 marca ekipa reporterska Sky News została ostrzelana w rosyjskiej zasadzce pod Kijowem. Jeden z dziennikarzy Stuart Ramsay odniósł obrażenia.
Ponad tydzień temu Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) wezwało wszystkich niemieckich reporterów zagranicznych przebywających w Rosji do jak najszybszego opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa i zażądało od rządu w Berlinie pomocy w ich ewakuacji.
Brent Renaud, były korespondent „New York Timesa”, zginął 13 marca w Irpieniu, na północny zachód od Kijowa. Został śmiertelnie postrzelony przez rosyjskich żołnierzy.
Dwa dni później Pierre Zakrzewski, operator kamery w Fox News, i ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa zginęli w rosyjskim ostrzale artyleryjskim niedaleko Kijowa.
23 marca w Kijowie zginęła rosyjska dziennikarka portalu The Insider Oksana Baulina. Z kolei Wiktor Dedow, operator kamery, reporter i szef sekcji operatorów ukraińskiej telewizji Sigma, 11 marca zginął we własnym mieszkaniu zabity przez rosyjski pocisk podczas bombardowania Mariupola.
28 marca organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka poinformowała, że dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych.
Dołącz do dyskusji: Zginął litewski reżyser dokumentujący rosyjskie zbrodnie w Mariupolu