Przy doborze i wymianie opon nie należy kierować się jedynie kryterium cenowym. Nie ma znaczenia ile i jakie systemy bezpieczeństwa będzie posiadał samochód jeżeli opony nie będą w stanie utrzymać właściwego kontaktu z nawierzchnią. Żaden z systemów ABS czy kontroli trakcji nie zadziała poprawnie jeśli pojazd będzie posiadał niewłaściwe opony. Opona stanowi jedyny kontakt samochodu z nawierzchnią. W przypadku samochodu osobowego wielkość powierzchni styku jednej opony z nawierzchnią, odpowiada 4 kartkom papieru wielkości A4. Nacisk na tak małą powierzchnię mieszanki gumy, stali, sztucznego jedwabiu i sadzy, przez cały ciężar samochodu jest bardzo duży. Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy do samochodu pakujemy ciężkie bagaże, wózki dziecięce, rowery oraz wiele innych rzeczy, których ciężar niekiedy wielokrotnie przekracza wytrzymałość opon. Wytrzymałość w zakresie głębokości bieżnika jak również parametrów technicznych. Fachowcy Driver Polska zalecają aby wymiany opony dokonywać przy głębokości bieżnika 3mm w oponach letnich i 4 mm w oponach zimowych. Jednak głębokość bieżnika nie jest jedynym wyznacznikiem bezpieczeństwa.
Prawidłowo dobrane opony to właściwie wybrany rozmiar a także dopasowane indeksy: indeksy prędkości i ładowności. Są to bardzo ważne wartości określające z jaką maksymalną prędkością możemy podróżować oraz jaki ciężar całkowity samochodu potrafią unieść. Specjaliści z serwisów Driver Polska proponują aby na polskich drogach użytkować opony z wyższymi wartościami indeksów. Głównie z uwagi na złą jakość dróg oraz wysokie krawężniki. Opona z wyższym indeksem nośności jest twardsza i bardziej wytrzymała, co w przypadku najechania na krawężnik przy dużej prędkości, chroni ją przed pęknięciem.
Czynnikiem utrzymania właściwej kondycji opon jest eksploatacja czyli unikanie gwałtownych przyśpieszeń jak również hamowań oraz okresowa kontrola ciśnienia. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem może prowadzić do nadmiernego nagrzewania, przez co opona ulega szybszemu zniszczeniu. W trakcie jazdy każda opona nagrzewa się, a w momencie kiedy temperatura osiągnie zbyt wysoki poziom, poszczególne elementy opony zaczynają się od siebie odklejać i w rezultacie dochodzi do rozerwania opony. Właściwe ciśnienie zapewnia kontakt całej powierzchni opony z nawierzchnią, dzięki czemu opona ściera się równomiernie. Specjaliści zalecają kontrolę ciśnienia co najmniej raz w miesiącu, koniecznością jest sprawdzenie ciśnienia przed dłuższym wyjazdem.
Szczególnie niebezpieczna latem jest jazda na zimowych oponach, które są wyprodukowane z materiałów odpowiednich do niskich temperatur. Latem „miękka” zimowa opona bardziej się nagrzewa. Ponadto zimowa opona użytkowania latem niesie ze sobą duże ryzyko związane z wydłużeniem drogi hamowania, ponieważ nie posiada specjalnych „nacięć”, które odprowadzają wodę z mokrej nawierzchni.
Bezpieczna i wygodna podróż do najlepszy początek wakacji, warto więc o to zadbać. W serwisach opon można szczegółowo sprawdzić jakość i parametry opon a w razie potrzeby wymienić na właściwe. Wydane pieniądze z pewnością zwrócą się wielokrotnie, szczególnie, że zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych nie mają ceny.
Więcej informacji na temat sieci Driver znajduje się na stronie: www.driver-polska.pl