Ciąża to szczególny stan, wiele mówi się wtedy o regularnych badaniach, mniej o odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej. A przecież podczas ciąży przyrost dodatkowych kilogramów przy normalnej wadze wynosi od 12 do 16 kg. Zdarza się jednak, że kobieta w ciąży przytyje nawet 30 kg, co przez specjalistów klasyfikowane jest już jako zbyt duży lub patologiczny przyrost masy ciała.
Każda ciężarna kobieta wymaga indywidualnego podejścia i poświęcenia jej odpowiednio dużo uwagi. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu od 2014 roku można skorzystać z porad żywieniowych w ramach akcji „Jedz na zdrowie, nie za dwoje”, w ramach której promowano właściwe nawyki żywieniowe. W placówce ruszył właśnie nowy program edukacyjny pn. Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia. Eksperci Centrum chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej kobiet w ciąży oraz poszerzać wiedzę na ten temat.
- Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Pacjentka będzie mogła skorzystać z porad żywieniowych oraz otrzyma komplet materiałów edukacyjnych. Jedynym warunkiem udziału jest zgłoszenie się do programu. Pierwsze spotkanie musi odbyć się optymalnie w pierwszym trymestrze ciąży, jednak nie później niż w 20 tygodniu – informuje Joanna Jurkiewicz, dietetyk w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.
Nadwaga w ciąży powoduje wiele problemów i grozi powikłaniami. Cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi, zakrzepy, zakażenia dróg moczowych, krwotoki po porodzie, żylaki, problemy z karmieniem piersią czy poronienia – skutki nadwago w ciąży mogą być dramatyczne. - W ramach programu będziemy mówić o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie. Dieta przyszłej mamy powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu płodu. Nie należy się przejadać, warto zaraz na początku obalić mit jedzenia w ciąży za dwoje – podkreśla Joanna Jurkiewicz.
Jak zatem powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? - Należy jeść pięć posiłków dziennie w małych porcjach. Warto wykorzystać swój stan i nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych. Najważniejsze dla przyszłych mam są produkty zbożowe pełnoziarniste, które dostarczą energii, białko zawarte w produktach mlecznych, mięsie i rybach oraz warzywa i owoce. W czasie ciąży powinno się natomiast zrezygnować z cukru oraz słodyczy – radzi dietetyk Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.
Równie ważna jak dieta jest aktywność fizyczna. - Często pacjentki są przekonane, że w ciąży powinny odpoczywać, dużo leżeć, nie wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Tymczasem, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, kobieta może normalnie uprawiać sport, oczywiście bezpieczny i dopasowany do jej kondycji fizycznej. Spacery, pływanie czy pilates - to wszystko jest dla przyszłych mam – podkreśla Joanna Jurkiewicz.
***
Program Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia realizowany jest ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.
Więcej informacji oraz zapisy do programu – pod numerami tel. 32 277 63 19 lub 783 918 104.
*** Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, a także bezpłatna szkoła rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie” oraz tytuł "Perły Medycyny".