Według danych Gartner, dzięki publicznym usługom świadczonym w chmurach, w ciągu ostatniego roku na całym świecie rynek ten odnotował 16.5% wzrostu i osiągnął wartość 204 miliardów dolarów. To rozwiązanie, które stwarza nowe możliwości wdrażania nowoczesnych aplikacji oraz usług biznesowych.
Sieci bezprzewodowe przechodzą ogromną przemianę. Duży wzrost ilości urządzeń Wi-Fi i rozwój aplikacji w technologii chmury oznacza, że sieci bezprzewodowe klasy premium są aktualnie najbardziej istotnym elementem dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Sektor usług, placówki medyczne, instytucje publiczne, szkoły i sklepy detaliczne – wszyscy potrzebują wydajnych i bezpiecznych sieci, aby móc sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników.
W wyniku rozwoju, sieci często instalowane są w różnych lokalizacjach, w których nie ma personelu IT lub dedykowanych pracowników. Ze względu na złożoność procesów rozwojowych, centralny oddział IT ma ograniczone możliwości wykrywania, instalowania, aktualizacji i zarządzania urządzeniami sieciowymi w każdym z oddziałów. Natomiast posiadanie odpowiedniego personelu w każdym z oddziałów wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami.
Dodatkowo istnieje stała presja wywierana na dział IT, aby utrzymywać zaawansowaną funkcjonalność sieci bezprzewodowych nawet, gdy budżet i ilość pracowników jest ograniczona. Sieć Wi-Fi to jedna z najbardziej wymagających technologii, dlatego w celu ich pomyślnego wdrożenia, firmy muszą polegać na swoich resellerach i dedykowanych partnerach IT.
W rezultacie obserwujemy duży i nieustający wzrost rozwiązań bezprzewodowych zarządzanych poprzez chmurę. Aby rozwiązać powyższe problemy z zarządzaniem, firmy coraz częściej mapują swoją sieciową i bezprzewodową infrastrukturę. W 2014 roku IDC ogłosiła, że światowy rynek bezprzerwowych urządzeń klasy premium wzrośnie do 2018 roku o 2.5 miliard dolarów[1].
Sieci zarządzane poprzez chmurę oznaczają wiele korzyści dla małych i dużych firm oraz otwierają nowe możliwości dystrybucyjne. Możliwość zarządzania wszelkimi aspektami sieci (instalacją, dostępem, zabezpieczeniami, rozwiązywaniem problemów i ich analizowaniem) z poziomu jednej lokalizacji niweluje konieczność zatrudniania lokalnych pracowników i przynosi korzyści z błyskawicznej instalacji, wbudowanej skalowalności i redundancji.
W razie kłopotów z zarzadzaniem swoją siecią, każdy użytkownik końcowy może przekazać kontrolę nad nią innej osobie. Punkty dostępowe są po prostu wpinane do sieci i automatycznie konfigurowane poprzez chmurę, co upraszcza instalację początkową i dalszy rozwój sieci. Eliminuje to konieczność wysyłania techników na miejsce instalacji urządzeń, co dodatkowo redukuje koszty.
Oznacza to również, że każdy reseller może zarządzać wieloma lokalizacjami i w łatwy sposób wdrażać konfigurację do wielu urządzeń. To zaś redukuje potrzebę dodatkowego zatrudniania pracowników oraz koszty wyjazdów służbowych do klientów.
„Chmura stwarza okazje dla każdego resellera do dostarczania bardziej wartościowych rozwiązań niż tradycyjne modele biznesowe zamieniając produkt i cenę na rozwiązania i usługi. Zapotrzebowanie na operatorów zarządzania usługami (MSPs) rośnie, ponieważ firmy potrzebują obsługi swoich chmur sieciowych oraz gwarancji bezpieczeństwa, połączeń bezprzewodowych, dostępności, szybkiego wykrywania i innych funkcji IT. Resellerzy mogą skoncentrować się na długoterminowym świadczeniu usług a nie na jednorazowych wdrożeniach. To oznacza tez nowe możliwości, które wcześniej nie były dostępne np. wynikające z analizy danych lub zarządzania wydajnością” – komentuje Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager Zyxel Communications.
Te dodatkowe opcje umożliwiają resellerom finansowanie projektu w trakcie jego rozwoju i dają klientom większą kontrolę na kosztami licencji. Koncentracja na usługach oznacza, że klient dostaje wszystko, co niezbędne w prostym zestawie. Nie musi martwić się skomplikowanymi kosztami, aktualizacjami oprogramowania, krótkim cyklem życia produktu lub ukrytymi kosztami związanymi z obsługą i instalacją sieci bezprzewodowej.
Obecnie, największe zapotrzebowanie na sieci oparte na technologii chmury pochodzi z małych i średnich firm. Przyczynami są większe potrzeby związane z zewnętrzną obsługą IT i ograniczony budżet. Ponadto firmy te są mniej wymagające pod względem infrastruktury i dlatego resellerom łatwiej jest skalować oferowane wsparcie, zapewniając klientom biznesowym bezcenną elastyczność dostosowaną do ich potrzeb.
Dla resellerów chmury sieciowe to duże możliwości szybkiego rozwoju biznesu opierającego się na jednoczesnej obsłudze wielu firm, przy zachowaniu ciągłości zysków. Ponieważ chmury sieciowe aktualizują się automatycznie, dzięki możliwości zarządzania z jednej lokalizacji, ten sam personel może być wykorzystywany bardziej efektywnie, oferując nowe możliwości rozwoju. Dla sprzedawców VAR, którzy chcą przemianować się na model MSP lub dla operatorów MSP poszukujących dodatkowych źródeł zysku – technologia chmury może być idealnym rozwiązaniem.
[1] http://www.businesswire.com/news/home/20140410005046/en/Cloud-Managed-Wi-Fi-Market-Reach-2.5-Billion-2018
dostarczył infoWire.pl