Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-09-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dlaczego pracownicy w fabrykach niechętnie noszą maski ochronne?

150x110

Niewygodna, źle się w niej oddycha, jest w niej za ciepło – to tylko niektóre z tłumaczeń pracowników polskich fabryk na pytanie „Dlaczego nie nosisz maski lub półmaski ochronnej”. Zasady BHP jasno określają, że w sytuacji zagrożenia dla dróg oddechowych na stanowisku pracy, pracownik jest bezwzględnie zobowiązany do stosowania sprzętu gwarantującego ochronę. Praktyka bywa jednak różna.

Pyły, dymy spawalnicze, gazy i pary organiczne – pracownicy zakładów przemysłowych narażeni są na działanie różnego rodzaju substancji, stanowiących zagrożenie dla ich dróg oddechowych. Sposobów by je chronić jest wiele, począwszy od ochrony zbiorowej, czyli np. zastosowania właściwych systemów wentylacyjnych, a skończywszy na środkach ochrony indywidualnej, czyli maskach lub półmaskach wyposażonych w filtry czy pochłaniacze. Sprawa jest poważna, bo konsekwencją niestosowanie się do tych zaleceń jest utrata zdrowia, a w konsekwencji nawet życia. Jedną z chorób zawodowych, niestety wciąż występującą w górnictwie, jest np. pylica płuc, która znacząco ogranicza zwykłe życiowe aktywności, a w konsekwencji prowadzi do śmierci.

Jednak jak wynika z badania zrealizowanego dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* zaledwie 58% osób pracujących osób deklaruje, że zawsze korzysta z odpowiedniego sprzętu BHP. Co siódma osoba (14%) używa go tylko czasami, a co czwarta (24%) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny. Dodatkowo 3% pracowników nie korzysta ze sprzętu w ogóle, a więc np. podczas pracy z niebezpiecznymi materiałami nie nosi wymaganej maski lub półmaski ochronnej.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być różne. Z jednej strony brak wyobraźni oraz świadomości zagrożenia, wynikającego z nieprzestrzegania lub bagatelizowania zasad BHP w miejscu pracy, Z drugiej zaś…niedostateczna jakość sprzętu.

- W przypadku produktów ochrony dróg oddechowych istotne jest zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracownika. W wielu przypadkach użytkownicy półmasek muszą pracować w nich przez całą zmianę, czyli 6 do 8 godzin dziennie, więc często narzekają na dyskomfort z tym związany - że półmaska stanowi za duże obciążenie, nie przylega szczelnie do twarzy, ogranicza pole widzenia, panuje w niej zbyt wysoka temperatura poprzez gromadzące się we wnętrzu ciepłe powietrze. Pojawia się zatem dylemat – bezpieczeństwo, czy komfort pracy, przed którym staje wielu pracowników polskich zakładów. Odpowiedzią na ten dylemat jest półmaska filtrująca 3M™ Aura™ serii 9300+, która jest szczytowym osiągnięciem Laboratoriów 3M, produktem, który oprócz ochrony dba też o komfort użytkownika – mówi Karolina Smułka z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland

Pracownicy szukają półmaski wygodnej – lekkiej, zapewniającej łatwość oddychania, odpowiednio niską temperaturę i gwarantującej dobre dopasowanie do kształtu twarzy, jak również stabilnej, szczelnej i wykonanej z odpowiedniej jakości materiałów. Produktem, który rozwiązuje wszystkie te kwestie jest półmaska filtrująca 3M™ Aura™ serii 9300+ .

- Włączenie opinii klienta do procesu tworzenia półmaski filtrującej pozwoliło na stworzenie takich innowacji, jak zawór 3M™ Cool Flow™, minimalizujący gromadzenie się ciepła pod maską oraz włóknina filtrująca 3M High Performance Filter Media, która zapewnia optymalną ochronę przed niebezpiecznymi cząstkami oraz łatwość oddychania – tłumaczy ekspert 3M Poland.

Półmaska filtrująca 3M™ Aura™ serii 9300+ jest jednym z produktów promowanych w kampanii 3M Science. Applied to life.™, jako przykład współpracy naukowców z wielu dziedzin przy tworzeniu rozwiązań, mających wpływ na życie i pracę milionów ludzi.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS