Dom parterowy
Główną zaletą domów parterowych jest funkcjonalność. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala uniknąć niewygody związanej z użytkowaniem schodów (nie tracimy też na nie powierzchni) ułatwiając komunikację, nie powoduje barier dla starszych i niepełnosprawnych domowników, a także jest bezpieczniejsze dla małych dzieci. Domy parterowe lepiej komponują się z krajobrazem, pozwalają być blisko przyrody. Zazwyczaj są idealnie połączone z przestrzenią ogrodu, co wytwarza korzystny klimat we wnętrzu. Domy parterowe zajmują więcej powierzchni na działce niż domy o takiej samej powierzchni użytkowej, lecz z poddaszem. By zapewnić mieszkańcom odpowiednią ilość przestrzeni muszą być bowiem bardziej rozłożyste.
Dom z poddaszem użytkowym
To obecnie najbardziej popularny typ domu. Wiele osób ceni domy z użytkowym poddaszem dla samego uroku i klimatu pomieszczeń ze skosami. Ich najważniejszą zaletą jest naturalny, czytelny podział wnętrza na strefy dzienną i nocną. Parter domu zajmuje przestrzeń wspólna, rodzinna z kuchnią, jadalnią i salonem, natomiast na poddaszu mieści się część prywatna – sypialnie i łazienki. W części wspólnej jemy posiłki, przyjmujemy gości, rozmawiamy, oglądamy telewizję, z kolei część prywatna pozwala na odpoczynek, indywidualne zajęcia, izolację, jest azylem dla tych mieszkańców, który cenią sobie spokój. Atutem domów z użytkowym poddaszem jest też to, że zajmują one mniejszą powierzchnię niż domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej i pozwalają na wygospodarowanie większego ogrodu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą działką. Ważkim argumentem przemawiającym za wyborem takiego domu może być też możliwość budowania go etapami.
W domu z poddaszem użytkowym pochyły dach sprawia, że wysokość pomieszczeń jest różna i wymaga to odpowiedniej aranżacji wnętrza.
Na ilość przestrzeni do zagospodarowania i jej funkcjonalność największy wpływ ma kształt dachu. Pod dachem dwuspadowym przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku – jest on więc najbardziej ekonomiczny pod względem ilości miejsca. Przestrzenie najtrudniejsze do zagospodarowania przeznacza się zazwyczaj na garderoby i schowki – w małym domu są to miejsca niezwykle cenne.
Dom piętrowy
Ogromną zaletą tych domów jest duża przestrzeń. Piętro ma proste ściany, więc pomieszczenia tam położone są lepiej doświetlone, większe, a także bardziej funkcjonalne i ustawne. Każdy metr kwadratowy może być w pełni wykorzystany. Ograniczeniem nie jest też kształt i konstrukcja dachu, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na funkcjonalność drugiej kondygnacji. Domy piętrowe doskonale sprawdzają się na małych, wąskich działkach. Potrzebną przestrzeń uzyskujemy pnąc się w górę, dzięki czemu więcej miejsca można przeznaczyć na ogród lub garaż czy inne budynki pomocnicze. Idealnie sprawdzają się też – dzięki poziomemu podziałowi – jako domy wielopokoleniowe.
źródło: www.archon.pl www.projektydomow.pl www.osiedladomow.pl