Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-08-10

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dr n. farm. Leszek Borkowski na LAO: „Większy dostęp do leków biopodobnych to niezbędne leczenie dla większej liczby pacjentów”

 

Preparaty biopodobne odgrywają istotną rolę w zwiększaniu dostępu pacjentów onkologicznych do terapii – stwierdzili uczestnicy debaty, odbywającej się w ramach Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.
O wyzwaniach, związanych z dostępnością leków biopodobnych w Polsce dyskutowali wspólnie: farmakolodzy, pacjenci, przedstawiciele systemu ochrony zdrowia, przemysłu farmaceutycznego i dziennikarze.

 

VIII edycja LAO: nowości i aktualne wyzwania w onkologii

Organizowana przez Fundację im. Dr Macieja Hilgiera Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy jak co roku była okazją do przedstawienia najnowszych doniesień naukowych z tej dziedziny medycyny, podsumowania aktualnych zaleceń klinicznych oraz przedyskutowania bieżących wyzwań systemowych i społecznych.

– W programie tegorocznej, ósmej edycji LAO zaplanowaliśmy dyskusję poświęconą dostępności pacjentów do terapii lekami biopodobnymi, ponieważ to bardzo ważny i aktualny temat – mówi Marek Hilgier, Prezes Fundacji im. Dr Macieja Hilgiera, Organizator Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy. – Wiele mówi się
o ograniczonej dostępności polskich pacjentów do tych terapii, zwłaszcza w porównaniu z dostępnością do nich pacjentów z innych krajów europejskich. Dyskutuje się o wyzwaniach, związanych z wprowadzeniem leków biopodobnych na rynek i stosowaniu ich w praktyce klinicznej. Uznaliśmy, że warto poznać argumenty i punkt widzenia wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia na ten problem – dodaje Marek Hilgier.

 

Debata: dostępność pacjentów do terapii lekami biopodobnymi

W czwartek 9 sierpnia 2018 roku w ramach Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy odbyła się otwarta debata z udziałem dr. n. farm. Leszka Borkowskiego, farmakologa (Szpital Wolski), Krzysztofa Kopcia, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, przedstawicieli systemu ochrony zdrowia oraz organizacji Pacjentów, którzy wspólnie dyskutowali o dostępności terapii biopodobnych dla polskich pacjentów onkologicznych.

 

Komentuje dr n. farm. Leszek Borkowski:

W kontekście do tsunami onkologicznego, czyli lawinowo rosnącej fali zachorowań na nowotwory
i związanego z nią uderzeniowego wzoru kosztów dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i w Europie, zapewnienie należytego dostępu do terapii onkologicznych pacjentom staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak zapewnić wszystkim potrzebującym niezbędne leczenie? Przy rosnącym w szybkim tempie wolumenie pacjentów to zadanie doprawdy niełatwe – nawet dla najbardziej zamożnych systemów ochrony zdrowia. Leki biopodobne, będące tańszą alternatywą dla drogich leków referencyjnych, są w tym kontekście efektywnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że rozwiązaniem wymagającym szybkiego zastosowania istniejących, dostępnych instrumentów legislacyjnych i działań edukacyjnych.

Unia Europejska ma 37-letnie doświadczenie z lekami biopodobnymi, stosowanymi w różnych obszarach terapeutycznych. wiadomo, że wymierne korzyści z wdrażania tych terapii odnosi zarówno system ochrony zdrowia, który oszczędza na drogich terapiach oryginalnych, jak i pacjenci, którzy mają większe możliwości terapeutyczne i lepszy dostęp do leczenia.

Efektywne gospodarowanie zasobami – takie, by móc objąć leczeniem jak największą liczbę chorych, to nadrzędny cel każdego publicznego systemu ochrony zdrowia. Decydenci muszą brać pod uwagę ograniczenia środków, jakie mają do dyspozycji w kontekście terapii onkologicznych i cele poszczególnych grup interesu. W tym kontekście ważne są priorytety.

Ważnym aspektem w obszarze zwiększania dostępu pacjentów do terapii lekami biopodobnymi jest edukacja fachowych pracowników służby zdrowia. Warto rzetelnie dokumentować i informować opinię publiczną o tym, że leki biopodobne są tak samo bezpieczne i skuteczne, jak leki referencyjne. Warto traktować leki biopodobne jako ważną szansę dla systemu ochrony zdrowia i Pacjenta – jego najważniejszego Podmiotu.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS