Można by powiedzieć: dwie „twarze” loftu. Jedna surowa, wyrazista – jak na czerpiący inspiracje z hal fabrycznych industrial przystało. Druga – łagodna, bliska subtelnemu scandi.
Lofty wciąż oczarowują. W czym tkwi ich sekret? Unikają sztywnych reguł, lubują się w nietypowych dodatkach i mają interesującą genezę, a tym samym nietuzinkowe źródła inspiracji… Wystarczy pomyśleć o Silver Factory Andy’ego Warhola, słynnej nowojorskiej pracowni artysty z lat 60. XX wieku, urządzonej w dawnej wytwórni kapeluszy.
Surowy loft
Ściana z cegły w naturalnym odcieniu, odpowiednio zabezpieczona, okaże się najbardziej intrygującym elementem kuchennego wnętrza. Im więcej w niej chropowatości, surowości, nierówności, tym lepiej. Projektant aranżacji z ceglaną ścianą zrezygnował z zasłaniających tak wyjątkową powierzchnię półek. Zamocował więc tylko relingi na naczynia i sztućce, a także okap ze srebrnym przewodem, który nie został ukryty, a wręcz przeciwnie – jest specjalnie wyeksponowany.
W widocznym miejscu, na centralnie usytuowanej wyspie oddzielającej symbolicznie część salonową od kuchennej ulokowano strefę zmywania. Znajdują się tu grafitowy zlewozmywak i dopasowana do niego stojąca bateria Camiro Inox. Posiada ona obrotową wylewkę o delikatnie zaoblonych, geometrycznych wygięciach. Wykończenie ze stali nierdzewnej świetnie wpisuje się w industrialny klimat otoczenia.
Wielkoformatowe uchylne okna, podobne do tych z hali fabrycznej, wpuszczają do przestronnego i wysokiego wnętrza wiele światła dziennego, w którym pięknie błyszczą jasne blaty dolnej zabudowy i wyspy.
Przy wyżej położonym blacie ustawiono hokery o ciekawym kształcie metalowych nóg. Można usiąść, zjeść śniadanie, wypić kawę albo skorzystać z win zgromadzonych w wiszącym, podświetlanym barku-kwietniku.
W lofcie mile widziane są oczywiście wyraziste dodatki, jak chociażby steampunkowa waga czy zegar.
Scandi loft
Industrial nie boi się mariażu z innymi stylami, dlatego będzie dobrze współgrał z wymuskanymi elementami scandi czy glamourową elegancją.
Powstanie ocieplona, bardziej osobista wersja loftu, w której dominuje subtelna kolorystyka bazująca na beżu, szarości, przygaszonej zieleni. Proste bryły dolnej zabudowy z przykładowej aranżacji zwracają uwagę metalowymi uchwytami. Górną część mebli na jednej ze ścian zredukowano do długiej półki z solidnej deski, na której umieszczono wazony, naczynia, doniczkę z pnączem.
W jasny blat roboczy wpuszczono szary zlewozmywak z oszczędną w formie, stojącą baterią Camira Inox. Bateria ta wyposażona jest w regulator ceramiczny i obrotową wylewkę. Wykończenie ze stali nierdzewnej dobrze komponuje się z innymi metalowymi i szarymi elementami wyposażenia, a także z tłem naśladującym beton.
Nieduża wyspa pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, a także stołu, przy którym można usiąść, coś zjeść, popracować na laptopie, przejrzeć gazetę. Jasna barwa drewnianych krzeseł i parkietu wizualnie ociepla aranżację.
Ogromne znaczenie ma w tej kompozycji oświetlenie. Uwagę zwracają dwie duże lampy o szklanych kloszach, przez które widać dekoracyjne żarówki inspirowane pierwszymi projektami Edisona. W specjalnych kwadratowych wnękach na suficie i nad blatami zabudowy kuchennej znajdują się połyskujące metalicznie halogeny.
Całość tworzy klimat sprzyjający kreatywności i działaniu.
FERRO
press box