Technologie XXI wieku na dzień dzisiejszy goszczą praktycznie w każdym domu, a tym bardziej są podstawowym elementem wyposażenia każdego turysty. Liczę, że pojawienie się tabliczek z QR kodami uatrakcyjni formę dostępu do naszych cennych obiektów, a następnie zmobilizuje do pogłębienia wiedzy poprzez lekturę bardziej objętościowych opracowań. - mówi Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana.
Na lipnickim rynku czy przy kościołach zawieszone zostały tabliczki z QR kodami, odsyłającymi do mobilnego przewodnika. Każda tabliczka posiada dedykowany dla wybranego obiektu QR kod, dzięki czemu po zeskanowaniu go turysta odsyłany jest bezpośrednio do opisu np. danego zabytku.
QR kod (fotokod) to czarno-biały obrazek z umieszczonymi kwadracikami przypominającymi kod kreskowy. Na pierwszy rzut oka nie przekazuje nam żadnej treści. Jednak wystarczy użyć smartfona czy tabletu z wbudowanym aparatem, by odkryć tajemnicę jaką skrywa ten niepozorny kwadrat. Pod kodem możemy znaleźć różnego rodzaju treści multimedialne: obraz, dźwięk, treść lub adres strony internetowej. Na całym świecie technologia ta staje się coraz bardziej popularna. Dwuwymiarowe, kwadratowe kody kreskowe wynalezione zostały w Japonii i nasza oferta poszerzona jest o opisy także w tym języku. Nie jest to działanie przypadkowe – przyznaje Tomasz Gromala. W ubiegłym roku, wg danych ks. Proboszcza Zbigniewa Krasa, opiekuna naszych zabytkowych kościołów, Lipnicę Murowaną i przede wszystkim kościółek św. Leonarda odwiedziło ponad 3000 turystów z Japonii i to oni stanowili najliczniejszą grupę turystów zagranicznych. Mam nadzieję, że kolejni Japończycy, ale także nasi rodacy oraz inni goście zza granicy będą pozytywnie zaskoczeni formą i dostępnością do najważniejszych informacji w wielu językach. Dzisiaj oddajemy do użytku pilotażowy projekt, ale myślami jesteśmy przy kolejnych przedsięwzięciach szczególnie licząc na dalsze wsparcie naszej mieszkanki Pani Edyty Przybyłko, która na co dzień współpracuje z firmą ClickMaster Polska – dodaje wójt gminy Lipnica Murowana. W Polsce w 2011 roku liczba skanowanych kodów wzrosła o 300% względem 2010 roku, aż o 1000% względem 2009 roku.
Pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło na szeroką skalę system wykorzystujący fotokody, była Łódź. Dziś fotokody można spotkać także w Żorach, Sanoku, Uniejowie, Warszawie czy na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Lipnica Murowana, która dołączyła do grona posiadaczy mobilnych przewodników, to mała miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. Do najważniejszych zabytków należy drewniany kościół pw. św. Leonarda z XV wieku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO jako perła średniowiecznej architektury drewnianej. Lipnica Murowana znana jest również z organizowanego tutaj od lat konkursu palm wielkanocnych. Największe palmy biorące udział w konkursie mają po 30 metrów wysokości.
Projekt Mobilny przewodnik po Lipnicy został zrealizowany przez firmę ClickMaster Polska, która specjalizuje się w tworzeniu mobilnych stron i wykorzystywaniu ich w promocji oraz marketingu. Firma ta jest autorem raportu na temat mobilnego internetu, który został wydany w kwietniu ubiegłego roku oraz organizatorem Mobile Trends Conference oraz nagród Mobile Trends Awards dla firm wspierających mobilność.