Ponad 20 tys. dzieci pozna tajniki energii elektrycznej
Film w technologii 3D, niecodzienne eksperymenty naukowe oraz zabawy edukacyjne to tylko część atrakcji, jakie czekają na gości interaktywnego miasteczka, które w kwietniu i maju br. odwiedzi 10 miast. Wizyta "mobilnego centrum naukowego" jest nagrodą główną w organizowanym przez Grupę ENERGA, już po raz drugi, konkursie edukacyjnym "Planeta Energii".
2-dniowa edukacyjno-rozrywkowa inwazja, która zawita do centrów 10 miast, to nagroda za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Miasteczko "Planeta Energii" właśnie wyruszyło w podróż po miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu Grupy ENERGA dla nauczycieli i najmłodszych uczniów, który zakończył się w marcu. Już po raz drugi najmłodsi mogą spotkać się z Energoludkami i uczestniczyć w niezwykłej podróży do fascynującego świata energii elektrycznej.
- W tym roku w konkursie "Planeta Energii" wzięło udział dwukrotnie więcej nauczycieli i uczniów, niż w jego pierwszej edycji - mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA - Liczymy, że znajdzie to odzwierciedlenie także w liczbie gości naszego miasteczka. Spodziewamy się, że w trakcie całej podróży "Planety Energii" odwiedzi nas ponad 20 tys. uczniów. Bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia, przygotowaliśmy dla naszych gości jeszcze więcej atrakcji, niespodzianek i interesujących pokazów.
Energetyzujące atrakcje w trzech namiotach
W tym roku miasteczko "Planeta Energii" powiększyło się i liczy teraz aż trzy charakterystyczne, sferyczne namioty. W pierwszym z nich dzieci uczestniczą w zabawach, w których główną rolę odgrywa energia elektryczna. Wśród eksponatów znajdują się mała elektrownia wodna czy pociąg zasilany energią słoneczną. Najwięcej emocji wzbudzają wyścigi samochodzików napędzanych energią wytworzoną pracą własnych nóg - podczas pedałowania na rowerze. W drugim namiocie na gości czeka kino 3D i kosmiczna podróż na "Planetę Energii", na której mieszkają sympatyczne Energoludki. W czasie filmu dzieci poznają jak bezpiecznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym korzystać z energii elektrycznej. Natomiast trzeci namiot to multimedialna strefa eksperymentów, w której najmłodsi dowiadują się jak zrobić energię z cytryny, które źródła światła są bardziej oszczędne, jak powstają pioruny i dlaczego czasami elektryzują się włosy na głowie.
W ciągu jednego dnia miasteczko odwiedza kilkadziesiąt klas I-III z pobliskich i okolicznych szkół podstawowych, w tym laureaci konkursu i klasy wyróżnione. W trakcie dwóch dni wizyty w danym mieście Energoludki goszczą ponad 2 tys. dzieci i dorosłych mieszkańców, dla których "Planeta Energii" jest otwarta w godzinach popołudniowych (15:00-18:00). Podczas zwiedzania "Planety" dzieci mogą wykazać się zdobytą wiedzą i wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe (zestawy "eko-nauka", puzzle, sprytną plastelinę, karty memo, itp.). Co więcej - każdy gość kosmicznego miasteczka otrzymuje od organizatora - Grupy ENERGA - edukacyjne upominki.
Pierwsza tej wiosny wizyta "Planety Energii" odbyła się 16 i 17 kwietnia w Płońsku, dzięki klasie II a i pani Ewie Wlazło ze SP w Sochocinie. Pomimo niesprzyjającej pogody, miasteczko odwiedziło prawie 1,5 tys. uczniów i 500 mieszkańców Płońska. Do wspólnej nauki i zabawy włączyły się nawet władze miasta, a burmistrz - pan Andrzej Pietrasik, uczestniczył w wyścigach rowerowych z uczniami.
"Planeta Energii" w tym roku odwiedzi jeszcze następujące miasta:
- Bielsk Podlaski (19-20.04), dzięki klasie I b i pani Bożenie Petkiewicz ze SP nr 4
- Koło (23-24.04), dzięki klasie I b i pani Annie Cichej ze SP nr 3
- Ostrów Wielkopolski (26-27.04), dzięki klasie II i pani Sławie Piaskowskiej ze SP w Wielowsi
- Świdwin (7-8.05), dzięki klasie III c i pani Anecie Mrowińskiej ze SP nr 2
- Bytów (10-11.05), dzięki klasie III c i pani Lucynie Wasielewskiej ze SP nr 5
- Elbląg (14-15.05), dzięki klasie II c/ IV b i pani Beacie Maj ze SP nr 10 przy SOS nr 1
- Malbork (17-18.05), dzięki klasie II a i pani Beacie Barcikowskiej-Kmieć ze SP nr 2
- Iławę (21-22.05), dzięki klasie III b i pani Katarzynie Prus ze SP w Suszu
- Szczytno (24-25.05), dzięki klasie I c i pani Barbarze Pietrzak ze SP nr 6
Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz chętnych z sąsiednich miejscowości do odwiedzin miasteczka "Planeta Energii" i wspólnej podróży do fascynującego świata energii elektrycznej!
Honorowy patronat nad konkursem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.Patroni medialni akcji to Gazeta Edukacja, GaGa, magazyn Cartoon Network, sieciaki.pl, ekologia.pl, miastodzieci.pl, zielonalekcja.pl oraz ekorodzice.pl.
***
Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym, ponad 150 wiatrakom i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 15 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to ponad 1000 MW.
ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, którego elementem jest projekt ENERGA Edukacja, promujący wśród dzieci i młodzieży bezpieczne i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Szeroki program ENERGA dla Ciebie obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne.