Jan Radzikowski, doświadczony specjalista w obszarze finansowania inwestycji oraz wycen przedsiębiorstw, obejmuje stanowisko wiceprezesa ds. inwestycji (VP of Investments) w Forc.ee
● Ekspert jest m.in. założycielem isivi.pl – platformy o charakterze marketplace dla branży HRtech. W ostatnich latach rozwijał kompetencje w zakresie finansowania przedsiębiorstw w Polskim Funduszu Rozwoju SA oraz największym funduszu typu fund of funds w regionie CEE: PFR Ventures, gdzie pracował w departamencie Private Equity. W Forc.ee będzie odpowiadał za ocenę potencjału inwestycyjnego nowych projektów
● Forc.ee to nowatorska platforma crowdfundingowa, będąca jednocześnie portalem prognostycznym. Jednym z celów Forc.ee jest przewidywanie potencjału innowacyjności start-upów – zarówno w oparciu o opinie ekspertów, jak i zwykłych użytkowników – potencjalnych inwestorów
● Twórcy Forc.ee szczególną nadzieję wiążą z formatem Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), która ich zdaniem stanowi podstawę będącą trampoliną do rozwoju crowdfundingu, a tym samym szerszego finansowania polskich start-upów
Jan Radzikowski to specjalista w obszarze finansowania inwestycji oraz wycen przedsiębiorstw. W życiu zawodowym łączy wiedzę z obszaru transakcyjnego, finansowego i doradczego. Posiada także doświadczenie jako niezależny doradca specjalizujący się w doradztwie strategicznym, wycenach spółek oraz finansach przedsiębiorstwa.
Do głównych zadań nowego VP of Investments w Forc.ee należeć będzie wsparcie merytoryczne zespołu ekspertów w wyborze jakościowych projektów o dużym potencjale wzrostu oraz pozyskaniu dla nich kapitału.
– Cieszę się, że dołączam do zespołu Forc.ee, który z powodzeniem wkorzystuje konstrukcję Prostej Spółki Akcyjnej do budowania podstaw nowoczesnego crowdfundingu. Prowadzone ostatnio emisje start-upu 2Riders udowadniają, że PSA to konstrukcja prawna, która zachęca inwestorów do lokowania środków w rozwój polskich innowacji. Forc.ee prezentuje także interesujące podejście do wspierania wyróżniających się spółek w obszarach, które na ogół pomijane są przez fundusze VC, w tym projektów przemysłu użytkowego czy hardware’owych. Dobór projektów inwestycyjnych odbywa się w myśl zasady – liczy się jakość, a nie ilość – wyjaśnia Jan Radzikowski, wiceprezes ds. inwestycji w Forc.ee.
Jan Radzikowski w przeszłości zawodowo związany był ze spółkami technologicznymi, takimi jak Looksoft, Rocket Internet, Allsporter czy Teamplay. Był także założycielem i prezesem platformy isivi.pl o charakterze marketplace dla branży HRtech, gdzie zbudował bazę blisko 100 tys. zarejestrowanych absolwentów najlepszych polskich uczelni.
Pracował dla globalnych firm doradztwa finansowego oraz fuzji i przejęć: KPMG Advisory i Rothschild Global Advisory. W ostatnich latach budował doświadczenie w Polskim Funduszu Rozwoju SA oraz największym funduszu typu fund of funds w regionie CEE – PFR Ventures.
Radzikowski to absolwent finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej, którą ukończył z podwójną specjalizacją: finansów przedsiębiorstwa, a także międzynarodowych rynków finansowych. Był również uczestnikiem programu CEMS Master’s in International Management oraz wymiany na Queensland University of Technology (Brisbane, Australia).
– Ogromne doświadczenie Jana budowane przez lata zarówno w ramach struktur globalnych przedsiębiorstw, jak i autorskich biznesów, połączone z jego naturalnymi zainteresowaniami zawodowymi w obszarze badania efektywności i strukturyzowania inwestycji oraz zacięciem technologicznym, stanowią dla nas nieocenione wsparcie. Jestem przekonany, że wspólnie, jeszcze w tym roku przeprowadzimy udaną emisję wartościowych projektów o wysokim potencjale i przekujemy go w rzeczywisty sukces młodych polskich przedsiębiorstw – podkreśla Piotr Łuszczek, wiceprezes zarządu Forc.ee.
Prosta Spółka Akcyjna przepisem na sukces
Forc.ee jedną ze swoich przewag na rynku inwestycyjnym dostrzega w konstrukcji Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) i wypracowanych przez platformę mechanizmów umownych, które umożliwiają prowadzenie działań crowdfundingowych przy pełnym zabezpieczeniu interesu inwestorów.
– Przekonał nas potencjał tej konstrukcji prawnej – ujawnia Piotr Łuszczek z Forc.ee. – Umożliwia ona wprowadzenie zabezpieczeń interesów nawet drobnych inwestorów w sposób analogiczny do mechanizmów stosowanych przez VC, bez paraliżowania funkcjonowania spółki. PSA ma szansę stać się trampoliną do rozwoju crowdfundingu.
Grudniowa emisja akcji start-upu 2Riders (seria B) była pierwszą w kraju zakończoną sukcesem emisją crowdfundingową w formule PSA. Obecnie trwa emisja serii C, w ramach której firma pozyska 400 tys. złotych na dopracowanie innowacyjnego, chronionego patentami konceptu holownika rowerowego.