Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-04-15

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kampania Edukacyjna „Czytaj etykiety – chroń siebie i swój świat”

Carrefour Polska już po raz drugi uczestniczy w kampanii edukacyjnej zorganizowanej wspólnie przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji oraz Federację Konsumentów „Czytaj etykiety – chroń siebie i swój świat”. Dwutygodniowa akcja, rozpoczęta 15 kwietnia, ma na celu zachęcenie konsumentów do czytania etykiet umieszczanych na artykułach i dokonywania świadomych zakupów.

Negatywny wpływ działalności ludzkiej na środowisko naturalne postępuje wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Niestety, często nie jesteśmy świadomi, jak duże znaczenie dla otoczenia mają dokonywane przez nas wybory i konsumowane produkty. Dzięki zmianie nawyków zakupowych możemy  przeciwdziałać degradacji środowiska i  zadbać o lepszą kondycję Ziemi, z myślą o przyszłych pokoleniach. Ważnym elementem tego procesu jest oddziaływanie na producentów, aby ich aktywność była proekologiczna oraz zgodna z założeniami zrównoważonej produkcji- charakteryzującej się wysokimi standardami środowiskowymi i społecznymi. 

Produkt zrównoważony to taki, o którym możemy powiedzieć, że:

  • jest bezpieczny dla zdrowia i życia użytkowników,
  • spełnia międzynarodowe standardy środowiskowe i etyczne,
  • jego wyprodukowanie miało pozytywny wpływ na lokalną społeczność (np. poprzez zatrudnienie przez producenta osób zagrożonych wykluczeniem społecznym),
  • jest opatrzony informacją o aspektach środowiskowych i społecznych związanych z jego wytworzeniem, a także informacjami, jak należy go użytkować i utylizować w zrównoważony sposób.

W związku z niskim poziomem świadomości konsumentów w zakresie zrównoważonej konsumpcji Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacja Konsumentów zdecydowały się na wprowadzenie kampanii edukacyjnej pod hasłem „Czytaj etykiety – chroń siebie i swój świat!” , skierowanej do klientów sieci handlowych. Od 15 do 28 kwietnia br. w wybranych sklepach sieci Carrefour umieszczone będą plakaty oraz spoty informacyjne, zachęcające do czytania etykiet. W ten sposób klienci mogą dowiedzieć się o ważnych danych dotyczących jakości produktu, np. czy pochodzi z uprawy ekologicznej lub czy w produkcji użyto opakowania biodegradowalnego.  

O czym informują znaki na opakowaniach – krótki przewodnik praktyczny

 

Znak Ekologiczny EKO przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji dla produktów i usług, które spełniają ustalone kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych w trakcie całego życia produktu. 

 

 

Certyfikat Bezpieczeństwa „B”, przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji,  potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia, życia i  środowiska, jeśli jest użytkowany zgodnie z instrukcją producenta.

 

 

Certyfikat Jakości „Q”, również przyznawany przez PCBC, że produkt wyróżnia się ponadstandardową jakością, walorami użytkowymi i zdrowotnymi.

 

 

 

Certyfikat zgodności z Polską Normą potwierdza, że produkt spełnia wymagania polskiej normy właściwej dla danego produktu. Certyfikat przyznawany przez PCBC.

 

 

Znak ekologiczny Unii Europejskiej tzw. „stokrotka” przyznawany produktom, które wyróżniają się wysoką jakością i  są mniej szkodliwe dla środowiska w całym cyklu życia wyrobu. 

 

 

Znak ekologiczny przyznawany produktom i urządzeniom wyróżniającym się energooszczędnością.

 

 

Informacja, że produkt nie zawiera związków CFC (chloro-fluoro-carbon). Znak nie jest nadawany przez organizację certyfikującą. Umieszcza go sam producent jako deklarację, że jego produkt jest przyjazny środowisku.

 

 

Błękitny Anioł – najstarszy znak ekologiczny na świecie przyznawany w Niemczech według kryteriów stworzonych przez ministerstwo środowiska.

 

 

 

Zielony Punkt (der Gruener Punkt) – znak informuje, że producent wykupił licencję na jego używanie i uczestniczy w systemie recyclingu i odzysku odpadów na terenie swojego kraju.

 

 

Znak informujący, że opakowanie jest biodegradowalne.

 

 

Znaki informujące, że opakowanie nadaje się do recyclingu.

 

 
 

 

Znak informujący, że opakowanie może być wykorzystane powtórnie.

 

 

Znak przypomina, że opakowanie po zużytym produkcie należy wyrzucić do kosza.

 

 

 

Znak ten informuje, że przy produkcji były przestrzegane normy etyczne, środowiskowe, przepisy prawa pracy, a pracownicy otrzymali  sprawiedliwe  wynagrodzenie.  Znak przyznawany przez międzynarodową organizację FLO-Cert. 

 

 

Deklaracja producenta, że produkt na etapie badań nie był testowany na zwierzętach. 

 

BDIH – niemiecki znak ekologiczny umieszczany na kosmetykach, informujący, że do produkcji użyto wyłącznie składników naturalnych, produkt nie był testowany na zwierzętach a jego opakowanie jest biodegradowalne.

 

 

Znak nadawany przez PCBC  dla kosmetyków naturalnych.

 

 

 

Ekoland – znak nadawany ekologicznym produktom spożywczym przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi.

 

 

Znak rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej. Gwarantuje, ze 95% składników produktu pochodzi z upraw ekologicznych.

 

 

 

Unijne logo rolnictwa ekologicznego.

 

 

 

Znak rolnictwa ekologicznego nadawany przez PCBC.

 

 

 

Certyfikat dla żywności ekologicznej w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

 

 

Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że wyrób spełnia wymagania  unijnych dyrektyw tzw. nowego podejścia, które są związane z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i środowiska.  

 

Grupa Carrefour

Carrefour jest pionierem i liderem wielkiej dystrybucji, który od ponad 50 lat wyznacza standardy na światowych rynkach handlu. Od wielu lat Carrefour jest numerem 1 wielkiej dystrybucji w Europie i numerem 2 na świecie.

O Carrefour Polska

Carrefour Polska należy w 100% do Grupy Carrefour. W 1997 roku w Łodzi otwarto pierwszą placówkę Carrefour w kraju. Od tego czasu Carrefour Polska dynamicznie rozwija się we wszystkich formatach. Dziś pod szyldem Carrefour działa w Polsce ponad 500 placówek: hiper- i supermarkety, ponad 40 centrów handlowych, przymarketowe stacje paliw oraz przeszło 300 sklepów franczyzowych Carrefour Express w dwóch formatach: mini-market i convenience. Carrefour Polska aktywnie działa na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, prowadzi szereg projektów na rzecz dzieci i społeczności lokalnych.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS