24 marca już po raz dziewiąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Życia. Tym razem motywem przewodnim dnia jest promocja zdrowego stylu życia i szeroko rozumianej ekologii płodności, co ma wpłynąć na poprawę zdrowia prokreacyjnego Polaków.
Polska na naszych oczach starzeje się, a w rodzinach często pojawia się tylko jedno dziecko albo w ogóle rezygnuje się z potomstwa. Źródeł zapaści demograficznej jest wiele: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe. Osobną grupą problemów są te związane ze zdrowiem społeczeństwa.
Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Oznacza to, że problem niepłodności dotyka nawet kilkunastu procent par. To z pewnością problem coraz powszechniejszy. Jego skala może rosnąć zwłaszcza w związku ze złym stylem życia i odwlekaniem decyzji o posiadaniu dzieci. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie.
- Tegoroczna kampania NDŻ poświęcona jest promocji ekologii płodności, czyli zdrowego stylu życia, który wpłynie na poprawę zdrowia prokreacyjnego Polaków. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna, których podstawę stanowią m.in. profilaktyka zdrowotna, wartościowa dieta, sport czy unikanie stresu, mają wpływ na płodność – tłumaczy Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia, i dodaje – Polska znalazła się na progu katastrofy demograficznej. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1.3, więc mamy nadzieję, że nasza kampania choć trochę zmieni ten stan rzeczy.
Podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię zwrócono uwagę, że już od ponad 100 lat opieka medyczna w czasie ciąży jest standardem. W tej perspektywie opieka prekoncepcyjna dopiero rozwija się, choć jest równie ważna, ze względu na dobro dziecka i matki. - Przygotowanie do poczęcia dziecka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne i emocjonalne powinno korzystnie wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę, przebieg ciąży, porodu, prawdopodobnie również na stan zdrowia matki po porodzie i dalszy rozwój dziecka – wyjaśniła dr Ewa Prokop, ekspert kampanii „Kierunek: dziecko”.
Kłopoty z płodnością mogą mieć również podłoże psychologiczne. Rozmaite uwięzione emocje, nierozwiązane problemy z dzieciństwa, stres, trudności w relacjach z bliskimi osobami i wiele innych czynników – wszystko to może wpływać na blokowanie płodności. Jak zatem wspomóc swoją płodność? – Potrzebna jest zmiana stylu życia. Zachęcam do tego by żyć pełnią życia, by zadbać o swoją kobiecość czy męskość, a przede wszystkim zadbać o swój związek. Czasami wystarczy po prostu z kimś pogadać o swoim problemie. To wszystko wydaje się takie proste, że aż o tym zapominamy, i nie bierzemy pod uwagę tego, że to jest powodem trudności z poczęciem upragnionego dziecka – wyjaśnia Agnieszka Doboszyńska, doradca psychologiczny.
Podczas konferencji zaprezentowano materiał dotyczący profilaktyki prekoncepcyjnej, a 26 maja, w Dzień Matki, Fundacja Narodowego Dnia Życia przedstawi poradnik poświęcony medycznym i psychologicznym aspektom problemu. W poradniku znajdzie się również część przeznaczona dla rodziców, informująca ich jak dbać o prawidłowy rozwój płodności swoich dzieci.
***
Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem - rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.
Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl
Partnerzy kampanii: Fundacja MaterCare Polska, Starostwo Powiatowe w Wołominie
Patroni medialni: Program Pierwszy Telewizji Polskiej S.A., Gość Niedzielny, Radio Warszawa, Portal PCh24.pl