Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2010-07-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Komentarz do wyników budownictwa po I półroczu 2010

Zgodnie z oczekiwaniami liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszym półroczu 2010 jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku w Polsce zostanie oddane ok. 130-140 tys. jednostek mieszkalnych, a zatem wciąż więcej od długoterminowej średniej z ostatnich kilkunastu lat. Podkreślić jednak trzeba, że na tę liczbę składają się efekty decyzji inwestycyjnych firm z lat 2007-2008, oraz inwestorów indywidualnych z dużo dłuższego okresu, którego początki sięgają zapewne jeszcze roku 2004.   

Najciekawsze są statystyki dotyczące mieszkań rozpoczętych - łącznie w pierwszej połowie 2010 rozpoczęto budowę ok. 81 tys. jednostek mieszkalnych, czyli o 19,5% więcej niż w pierwszej połowie 2009 roku. To jeszcze nie jest nic zaskakującego, ale spójrzmy na liczby w grupach inwestorów. Inwestorzy indywidualni zaczęli budowę ponad 45 tys. jednostek, głównie domów jednorodzinnych. Liczba ta wynosi nieomal tyle samo, co w I połowie 2009 - dla inwestorów indywidualnych cykle na rynku nieruchomości wydają się być mało istotnymi zawirowaniami.  Pamiętać jednak trzeba , że w tym sektorze zgłoszenie rozpoczęcia budowy nie musi oznaczać nic konkretnego: jak nie będzie pieniędzy i kredytu, to rozpoczętą budowę domu zawsze można na jakiś czas zatrzymać.

Deweloperzy rozpoczęli budowę 31,5 tysiąca mieszkań, czyli o nieco ponad 67% więcej niż w ubiegłym roku. Tak wysoka dynamika wynika przede wszystkim ze wstrzymania nowych budów w pierwszym półroczu ubiegłego roku.  Ale liczba ta jest jednocześnie świadectwem wysokiego poziomu optymizmu polskich deweloperów, raczej nieuzasadnionego wynikami sprzedaży.

Z punktu widzenia firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych jest to dobra wiadomość – portfel zleceń powinien się wypełniać. Podobnie, z punktu widzenia klientów: oferta mieszkań rośnie i będzie z czego wybierać. Ale ponieważ skala kredytowania deweloperów istotnie nie wzrosła, to część z nich będzie oczekiwała od klientów wpłat ratalnych pozwalających na finansowanie inwestycji w okresie budowy.

I ostatnie spostrzeżenie: liczba lokali, na których budowę deweloperzy otrzymali w tym okresie pozwolenia wyniosła tylko 28,5 tysiąca, czyli ok. 91% liczby rozpoczętych w tym okresie jednostek. W skali całego kraju mieszkań na pozwoleniach dla deweloperów było mniej o ok. 3 tysiące. Dlaczego? Proces wydawania pozwoleń też ma swoją cykliczną dynamikę: dziś, zwłaszcza deweloperom na duże i skomplikowane inwestycje, wydawane są prawomocne pozwolenia na podstawie wniosków składanych w pierwszej połowie ubiegłego roku, a więc w okresie kryzysu.  W drugim półroczu relacja pomiędzy rozpoczynanymi a pozwoleniami powinna się poprawić.

Kazimierz Kirejczyk
Prezes Zarządu

Szczegółowe statystyki dostępne są w serwisie GUS



Kazimierz Kirejczyk jest współzałożycielem i prezesem firmy doradczej REAS, należy do czołowych polskich ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce, wspierających jego rozwój od wczesnych lat 90-tych.


REAS jest firmą doradczą oferującą swoje usługi dla deweloperów, inwestorów i banków działających na rynku mieszkaniowym. Jest też partnerem strategicznym firmy Jones Lang LaSalle, światowego lidera doradztwa na rynku nieruchomości komercyjnych.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS