Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-02-12

A A A POLEĆ DRUKUJ

Młodzi na rynku pracy otrzymają wsparcie!

Wraz z początkiem roku 2016 pojawiła się kolejna forma wsparcia z urzędu pracy, skierowana do osób młodych. Pracodawcy, którzy zatrudnią osoby do 30. roku życia, mogą przez rok otrzymywać comiesięczną refundację poniesionych kosztów w wysokości nawet 2000 zł!

Nowa forma wsparcia, skierowana do osób, które nie ukończyły 30. r.ż., weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Aktualnie urzędy pracy w całej Polsce informują o terminach naborów wniosków. Mogą one różnić się, w zależności od urzędu.

Na czym polega nowa forma wsparcia?

Pracodawcy, którzy zatrudnią osoby młode, do 30. roku życia, otrzymają refundację części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawcy zobowiązani są zatrudnić skierowaną osobę bezrobotną w pełnym wymiarze czasu pracy, na okres wskazany w umowie, objęty refundacją kosztów oraz do dalszego zatrudniania po upływie tego okresu przez 12 miesięcy. Maksymalny okres refundacji to 12 miesięcy. Ważne jest, że o refundację może ubiegać się pracodawca, u którego  w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Refundacja składek

Pracodawcy, którzy zatrudnią osobę w wieku do 30 lat, podejmującą pracę po raz pierwszy w życiu, mogą otrzymać refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Refundacja jest przyznawana na maksymalny okres do 12 miesięcy, a pracodawca, który chce ją otrzymać, powinien zobowiązać się do dalszego zatrudnienia bezrobotnego po upływie tego okresu przez 6 miesięcy.

Bony dla bezrobotnych

To one dotychczas cieszyły się największą popularnością wśród osób młodych, do 30. roku życia. Urząd pracy oferuje 4 rodzaje bonów: stażowy, szkoleniowy, zatrudnieniowy oraz bon na zasiedlenie. W ramach bonu stażowego osoba bezrobotna zostaje skierowana na staż, który odbywa się na takich samych zasadach, co zwykły staż, ale w tym wypadku, po jego zakończeniu pracodawca otrzymuje dodatkową premię od urzędu pracy, aktualnie w wysokości 1 513,50 zł. W ramach bonu szkoleniowego urząd pracy może pokryć koszty szkolenia, kursu zawodowego, a także związanych z nim badań lekarskich i psychologicznych, koszty dojazdu lub zakwaterowania. W przypadku bonu zatrudnieniowego pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia bezrobotnego przez okres 18 miesięcy, natomiast starosta refunduje pracodawcy część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy, w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do dalszego utrzymania zatrudnienia, przez okres 6 miesięcy, po zakończeniu refundacji. Dużym zainteresowaniem wśród osób młodych cieszy się bon na zasiedlenie. Jest on przyznawany w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Kwota tego bonu to maksymalnie 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 7500 zł.

Osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to grupa znajdująca się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, która ma duży problem ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. Stąd też może korzystać z szerokiej puli form wsparcia, oferowanej przez urząd pracy, łącznie z powyższymi formami, stworzonymi z myślą tylko o tej grupie. Z tego względu warto zapoznać się bliżej z zasadami przyznawania wsparcia, dostępnymi na stronie internetowej Zielonej Linii.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS