Kolejne jodły spełniające wymiary drzew pomnikowych zostały wycięte w Nadleśnictwie Bircza, w rejonie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego – alarmują Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i WWF Polska.
Wśród wyciętych drzew znalazły się jodły o obwodzie 320 i 330 centymetrów – mówi Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Są wśród nich zgłoszone już przez nas do Rady Gminy Ustrzyki Dolne drzewa, o których ochronę wnioskowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Wycięte jodły znaleźliśmy na składzie w rejonie Trójcy. Zidentyfikowaliśmy już pięć z nich. Ze wstępnych oględzin wynika, że na inne składy trafiło więcej takich drzew.
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze we współpracy z WWF Polska, zgłosiła już 2000 drzew spełniających kryteria drzew pomnikowych. Kolejne 4 tysiące zostaną zgłoszone w najbliższych miesiącach. Drzewa rosną na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Park nie powstaje, a prowadzona na tym obszarze gospodarka leśna zagraża przetrwaniu ostatnich fragmentów reliktowej Puszczy Karpackiej. Dlatego organizacje pozarządowe wystąpiły z wnioskiem o objęcie ochroną pomnikowych drzew.
Chroniąc stare drzewa, chronimy też rzadkie gatunki – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Stanowią one schronienie dla rzadkich gatunków ptaków. Gniazda w starych drzewostanach bukowych i jodłowych zakładają orły przednie i orliki krzykliwe. Stare drzewa, których nie sadził człowiek, są prawdziwym drzewami życia.
Niestety, pomimo mocnego głosu poparcia dla powołania Turnickiego Parku Narodowego ze strony środowisk naukowych, w tym Państwowej Rady Ochrony Przyrody, wciąż zaledwie 3% projektowanego parku narodowego obejmują rezerwaty. Na pozostałym obszarze prowadzona jest gospodarka leśno-łowiecka. Jeżeli park nie powstanie wkrótce, stracimy szansę na ocalenie wyjątkowego w skali europejskiej lasu, który jest dziś własnością Skarbu Państwa. Z kolei lokalna społeczność straci szansę na rozwój regionu i powstanie stałych miejsc pracy.
dostarczył infoWire.pl