Grupa Kazgod i Dalgety Agra Polska zdecydowały o połączeniu w jedną silną i bardziej konkurencyjną organizację. Tym samym Dalgety, jako firma kupująca, przejmuje odpowiedzialność za Agro Bakałarzewo, Kazgod i Agro-Plus – od dziś firm partnerskich Dalgety. Transakcja warta 92,5 miliona złotych czyni z Dalgety wicelidera na rynku agrochemicznym i siewnym.
Dalgety Agra Polska jest pionierem konsolidacji w Polsce, gdzie rynek agrochemiczny zintegrowany jest w 10%. Połączenie sił Kazgodu i Dalgety wyprzedza trendy znane choćby z rynku brytyjskiego czy niemieckiego, gdzie konsolidacja wynosi 25-30%. Dalgety po transakcji z powodzeniem będzie mogła odpowiedzieć na wyzwania rynku w następnych latach i przygotować się do kolejnych przejęć.
Nie ma dwóch takich podmiotów na polskim rynku, które pasują do siebie równie dobrze jak Grupa Kazgod i Dalgety. Nasze firmy prawie nigdzie ze sobą nie konkurowały, 95% naszych klientów nie pokrywa się. Połączenie żadnych innych firm w branży na polskim rynku nie dawałoby tak silnej pozycji i tak dobrych perspektyw na przyszłość, powiedział Rafał Prendke, dyrektor zarządzający Dalgety Agra Polska.
Po połączeniu biznes zostanie uporządkowany w ramach dwóch kluczowych dywizji. Dalgety i Agro Bakałarzewo zajmą się sprzedażą do gospodarstw a Kazgod zaopatrzeniem sklepów. Firma będzie mogła poszczycić się większą siłę zakupową, szerszą gamę produktów, największą ofertę na wyłączność i lepszym dotarciem do klientów.
Połączenie Grupy Kazgod z Dalgety przełoży się na kilka ważnych, biznesowych przewag:
- największa w branży sieć sprzedaży, działająca na terenie całej Polski oraz największy w Polsce, profesjonalny zespół agronomów,
- największa oferta agrochemicznych produktów na wyłączność oraz szeroka oferta nasion, nawozów i nowoczesnych rozwiązań niepestycydowych, w tym rynkowe bestsellery: nasiona Dalgety i nawozy dolistne FoliQ,
- największy gracz wśród dystrybutorów zboża, który będzie skupował ponad 1 milion (1,2 mln) ton zboża rocznie.
- 5 razy większy zasięg na rynku ogrodniczym, jednym z najbardziej obiecujących segmentów (urósł o 40% w ostatnich kilku latach).
- dwa razy więcej centrów logistycznych niż dotychczas (8 lokalizacji),
- podwojenie liczby sklepów partnerskich
Po połączeniu staniemy się wiceliderem rynku z doskonałą pozycją do negocjowania lepszych cen i kreowania marży, sprzedawania nowych produktów i produktów na wyłączność oraz rozbudowy sieci sprzedaży, powiedział Rafał Prendke, dyrektor zarządzający Dalgety Agra Polska.
Dalgety po transakcji trafi na listę 100 największych przedsiębiorstw w Polsce. Same wpływy Kazgodu w 2014 roku wyniosły 837 milionów złotych, z czego 4,5 miliona złotych stanowił zysk brutto. Przychody Dalgety w 2014 roku to 958 milionów złotych i 23,2 miliony złotych zysku brutto. Kolejne 3-5 lat mają przynieść dynamiczny rozwój firmie w nowej strukturze. Dalgety zamierza zainwestować w następnych 3 latach ponad 20 mln zł w rozwój produkcji nawozów dolistnych i rozwój infrastruktury do produkcji nasion.
Zgodnie z polskim prawem transakcja zakupu ma charakter warunkowy. Zgodę na połączenie firm musi wydać UOKiK, który na decyzję ma 90 dni. Przy niskiej, 10% konsolidacji polskiego rynku agrochemicznego i siewnego, ryzyko odmowy ze strony regulatora przez ekspertów branży uznawane jest za marginalne.
dostarczył infoWire.pl