W centrum liczącego około dziesięciu tysięcy mieszkańców miasta Łobez, w województwie zachodniopomorskim, znajduje się teren, który jeszcze kilka lat temu stanowił asfaltową pustynię, służącą jako miejsce do nauki jazdy samochodem. Przylegający do niego brzeg malowniczej rzeki Regi porośnięty był zaroślami, w których znajdowały się śmieci. Teraz przestrzeń stała się przyjazna i funkcjonalna, a nowe rozwiązania zachęcają, by spędzać tu wolny czas. Nad projektem rewitalizacji, którą ukończono w 2021 roku, pracował zespół architektów ze szczecińskiej pracowni BIASTUDIO.
Rewitalizacja obszaru w centrum miejscowości Łobez obejmowała budowę wielofunkcyjnej przestrzeni i zagospodarowanie nabrzeża rzeki Regi. Dzięki przemyślanej koncepcji udało się stworzyć miejsce różnorodne i wyjątkowe, przeznaczone do codziennego relaksu, a także organizacji różnego rodzaju wydarzeń.
Nowa tożsamość
Pomysłodawca projektu, arch. Gaweł Biedunkiewicz podkreśla: „Naszym zadaniem było stworzenie projektu rewitalizacji placu miejskiego i nadanie mu szeregu praktycznych funkcji. W ramach inwestycji zaplanowano stworzenie na terenie tego miejsca amfiteatru, strefy relaksu dla mieszkańców Łobza, a także połączenie obszaru z nabrzeżem rzeki Regi.”
Obszerny teren znajduje się w otoczeniu drzew. Nie zabrakło ich na szczęście również w centralnej części – na dużym trawniku. Na placu można teraz bez trudu ukryć się przed słońcem i deszczem, dzięki rozłożystym wiatom, które dodatkowo wyposażono w drewniane ławki. Całość posiada przemyślane oświetlenie, gwarantujące mieszkańcom bezpieczeństwo.
Nowa scena
Duży amfiteatr otrzymał minimalistyczną formę, która jest spójna z projektem całej przestrzeni. Obiekt umieszczono tak, aby występy można było oglądać praktycznie z każdego miejsca. Przed amfiteatrem umieszczono także rzędy ławek. Niezwykle efektownym elementem placu jest podświetlana fontanna. Strumienie wody wytryskują wprost z podłoża, co pozwala dzieciom na bezpieczną zabawę w letnie dni. Fontanna dostarcza nie tylko wrażeń estetycznych, ale również chłodu w czasie upałów. Otaczają ją zadaszone wiaty z ławkami. Trafnie przemyślano także potrzeby młodzieży, wygospodarowując przestrzeń na niewielki skatepark. Całość kompozycji oparto o charakterystyczną dla pracowni BIASTUDIO grę kątami, ukosami i różnorodnością faktur.
Więcej na: www.biastudio.pl
***
BIASTUDIO: zmieniamy świat na lepszy, kawałek po kawałku
BIASTUDIO to założona przez Dominikę i Gawła Biedunkiewiczów - pracownia architektoniczna ze Szczecina. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się projektowaniem i doradztwem w budownictwie. Pracownia znana jest w regionie z projektów przestrzeni publicznej oraz architektury komercyjnych, edukacyjnych i konserwacji zabytków.
Wcześniejsze realizacje takie jak Dom Kota w Dobrej i plac wiejskie w Wąwelnicy uzyskały rozgłos i uznanie. Gaweł Biedunkiewicz jest też współzałożycielem marki Nowa Norma.
„Staramy się, aby efekty naszej pracy zmieniały każdą przestrzeń na lepszą. Czujemy się przy tym odpowiedzialni za świat wokół nas – zrównoważony rozwój jest dla nas nadrzędnym celem. W swoich projektach stawiamy na proekologiczne rozwiązania, a każdą naszą realizacją udowadniamy, że poszanowanie środowiska może iść w parze z celami inwestora” – zaznacza Gaweł Biedunkiewicz.