Co drugi Polak ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Wydłużony czas pracy przy urządzeniach cyfrowych niestety wpływa niekorzystnie na kondycję oczu. Specjaliści ochrony wzroku zalecają regularne badania. Odpowiedni dobór soczewek okularowych jest bardzo ważny. Soczewki powinny zapewniać lepsze widzenie, wyraźny obraz, pełen kontrast oraz zwiększać komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego oprócz samej korekcji wady ważna jest dodatkowa ochrona wzroku, jaką zapewnia powłoka antyrefleksyjna, która zabezpieczy oczy przed promieniowaniem UV i odblaskami wpływającymi na jakość widzenia podczas prowadzenia auta lub jazdy na rowerze.
Wzrok najważniejszym zmysłem człowieka
Za pomocą wzroku człowiek odbiera ponad 80% bodźców. Niewłaściwa budowa oka skutkuje wadami takimi jak krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność i zaburza sygnały, które mamy odbierać
z otaczającego świata.
Krótkowzroczność jest spowodowana zbyt „długim” kształtem gałki ocznej, astygmatyzm nieprawidłową krzywizną rogówki, a nadwzroczność „krótką” gałką oczną. Wad wzroku jest wiele, ważne, by pamiętać, że spowodowane są nie tylko bezpośrednio czynnikami genetycznymi, ale również trybem życia. Ogromne znaczenie dla zdrowia wzroku odgrywa czas spędzany na korzystaniu
z urządzeń cyfrowych, ale też zrównoważona dieta. Odpowiednia troska o wzrok polepsza bezpieczeństwo własne i bliskich, szczególnie podczas jazdy samochodem, rowerem czy innym środkiem transportu.
Jak przeprowadzane jest badanie wady refrakcji, czyli specjalistyczne badanie wzroku?
Specjalista ochrony wzroku zazwyczaj posługuje się w diagnostyce metodą Dondersa oraz profesjonalnym urządzeniem - refraktometrem. Ważną częścią badania jest wywiad z pacjentem: pytania dotyczą nie tylko problemów związanych ze wzrokiem, ale też przebytych chorób, czynników genetycznych i stylu życia.
Diagnoza: określenie wartości krótkowzroczności i nadwzroczności. Mam wadę wzroku – co dalej?
Określenie wartości wady krótkowzroczności polega na dobieraniu soczewek od najsłabszej, sukcesywnie do mocniejszej aż do osiągniecia prawidłowego widzenia w dal. W tym celu używana jest tablica Snellena - obrazki, cyfry, litery różnej wielkości do odczytania przez pacjenta. Soczewka, dzięki której uzyskamy pełną ostrość wzroku, określa naszą wadę krótkowzroczności. – mówi Anna Tuła
z salonu optycznego Lazur Optique.
Nadwzroczność określamy, rozpoczynając od soczewek skupiających o dużej mocy, a następnie stopniowo obniżamy ich moc aż do soczewki, która umożliwia pożądaną jakość widzenia.
Wadę wzroku można stwierdzić również metodą „obiektywną”, retinoskopią lub skiaskopią. Badanie to wykorzystuje metodę polegającą na różnorodnych odbiciach światła na dnie oka dla poszczególnej wady wzroku. W tym badaniu specjalista ochrony wzroku najczęściej „poraża” akomodację, stąd zastosowanie kropli, które mają na celu tzw. "rozszerzenie" źrenic. Dlatego przed badaniem często podaje się atropinę, tropikamid lub cyklopentolat. – dodaje Anna Tuła.
Podczas badania oświetlamy oko, po którym powstaje odblask, jeśli porusza się on zgodnie, wtedy diagnozujemy nadwzroczność. Natomiast w oku z wadą krótkowzroczną ruchy odbić świetlnych, cień źrenicy poruszają się w odwrotnym kierunku lub w przypadku wady osiągającej poziom -1 D może nie występować żaden ruch. Wadę wzroku bada się również przy pomocy oftalmometru typu Javala
i refraktometru ręcznego lub automatycznego. Oftalmometr typu Javala jest stosowany w diagnostyce astygmatyzmu, pozwala zmierzyć promień krzywizny rogówki. Autorefraktometr to urządzenie służące do „komputerowego badania wzroku”. To zaawansowane przyrząd mierzy ostrość wzroku oraz również niezborność rogówki.
Wizyta u specjalisty pozwala nie tylko na określenie wady wzroku i konieczności stosowania odpowiedniej korekcji, ale też na wybór odpowiedniej jakości soczewek okularowych, w tym powłoki ochronnej.
Odpowiednio dobrana powłoka antyrefleksyjna nie tylko wpłynie na jakość widzenia, pomoże też
w codziennym funkcjonowaniu. Powłoka może przykładowo minimalizować odblaski i „olśnienia”, na które narażeni są kierowcy podczas jazdy samochodem, wpływając na zmęczenie, komfort
i bezpieczeństwo jazdy.
Okulary to poprawa komfortu widzenia i jakości życia
Standardowe soczewki okularowe odbijają poświatę monitora lub innego źródła światła. Odblaski te nie tylko pogarszają jakość widzenia, ale sprawiają też, że innym trudniej jest zobaczyć nasze oczy. Według badań ankietowych firmy SHAMIR w USA*, posiadanie soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, która minimalizuje odblaski płynące z monitorów, komputerów i telefonów zwiększa wiarygodność, więź emocjonalną między ludźmi i ma pozytywny wpływ na efekt „pierwszego wrażenia” – w szczególności podczas spotkań online. W oparciu o te potrzeby firma SHAMIR stworzyła nową powłokę PREMIUM na soczewki okularowe, do codziennego użytku - Shamir Glacier Expression™. Zapobiega zakłóceniom widzenia podczas jazdy samochodem oraz po zmroku, dzięki większej wrażliwości na kontrast i lepszej ostrości wzroku. Glacier Expression™ jest dostosowana do zachowania i potrzeb naszych oczu. Jest optymalnym połączeniem świetnego wyglądu i doskonałego widzenia.
Jakie okulary do jazdy samochodem?
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców szacuje, że za pomocą wzroku kierowca odbiera nawet 90% informacji na drodze. Odpowiednia ochrona oczu ma więc realne przełożenie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wybierając soczewki okularowe, szczególnie te do jazdy autem, powinniśmy zwrócić uwagę na soczewki chroniące wzrok przed odblaskami od mijających aut, czy „oślepiającego” słońca. Firma SHAMIR opracowała powłokę, która nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ale również poprawia ogólny komfort i jakość widzenia.
Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie i swoich bliskich. Dzięki nowej powłoce Glacier Expression™ kierowcy i wszyscy użytkownicy okularów mogą realnie zwiększyć swój komfort widzenia podczas codziennych czynności. Uczestnicy testujący soczewki okularowe marki SHAMIR z powłoką Glacier Expression™ stwierdzili, że:
- o 25% zwiększa się wrażliwość wzroku na kontrast (przeciętny wzrost sprawności),
- 55% użytkowników wykazało krótszy czas reakcji, w porównaniu ze standardową powłoką*.
Doskonałe połączenie materiału, konstrukcji soczewki i powłoki, tworzą unikalne doświadczenie wzrokowe, zapewniające bezprecedensowy komfort i perfekcyjny wzrok w czasie prowadzenia pojazdów. – mówi Magdalena Poźniak Marketing Team Leader z SHAMIR Polska.
Podczas jazdy samochodem najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej jakości widzenia. Właściwy dobór soczewek okularowych, które będą chroniły przed odblaskami, jest podstawą zachowania bezpieczeństwa na drodze. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem warto sięgnąć po poradę specjalisty, który doradzi i dobierze skuteczną ochronę, dostosowaną do codziennego trybu życia i potrzeb wzroku.