Oswajanie przyrody
Przez wieki powstało wiele stylów i szkół projektowania zieleni, a architektura krajobrazu stała się sztuką. Współcześnie możemy przebierać w projektach i wybierać w tysiącach materiałów służących do upiększania naszego kawałka ziemi. Skalniaki, schodki, murki, wybrukowane ścieżki lub inne elementy dekorujące, pomagają oswoić przyrodę i przystosować ją do naszych potrzeb. W tym otoczeniu, każdego dnia toczy się życie rodziny.
Może sami mamy dobre wspomnienia z ogrodów dzieciństwa. Tym bardziej warto jak najwcześniej zadbać, aby wspomnienia naszych pociech miały równie piękną oprawę.
Mniej znaczy więcej
Przy aranżacji ogrodu przesada jest niewskazana. Tak jak krzykliwy makijaż i strój odejmą uroku nawet ładnej kobiecie, tak samo wykorzystanie zbyt wielu różnorodnych i niewspółgrających ze sobą elementów małej architektury, może przytłoczyć projekt domu. Wykorzystanie jednolitego naturalnego materiału do wykończenia działki pozwala uwypuklić jej zalety i stworzyć przestrzeń przyjazną domownikom. Kostka w naturalnym kolorze torfu, którą wybrukowane są ścieżki, może z powodzeniem stać się budulcem dla tworzących klimatyczne zakątki murków. Wyznaczają one granice między poszczególnymi częściami ogrodu i dyscyplinują roślinność, wydzielając jednocześnie przestrzeń dla mieszkańców domu. Z jednej strony ogrodzenia rozciąga się patio, po drugiej jego stronie bawią się dzieci, a między nimi, na górze… rosną kwiaty. Na tarasie, na który prowadzą niskie schody stoi drewniany stół i wygodne krzesła. To fantastyczny punkt obserwacyjny, pozwalający kolekcjonować wspomnienia z życia naszej rodziny. Za 20 lat, kiedy usiądziemy w tym samym miejscu i spojrzymy na nasz ogród, uzmysłowimy sobie, że są miejsca, w których czas się zatrzymał.
Fot. Libet