Rynek windykacji w Polsce rośnie. Coraz więcej instytucji finansowych oraz telekomunikacyjnych zleca proces odzyskiwania należności wyspecjalizowanym podmiotom. Niestety tę okoliczność wykorzystują oszuści, którzy podając się za firmę windykacyjną próbują wymuszać spłatę długu na swój rachunek, niszcząc wizerunek całej branży. FAST FINANCE wskazuje, jak rozpoznać wyłudzaczy i skutecznie się przed nimi obronić.
Na rynku wierzytelności miały w ostatnim czasie miejsce niepokojące incydenty wykorzystania nieświadomości dłużników często słabo poruszających się w prawnej materii. Osoby podające się za reprezentantów banków lub firm windykacyjnych były w stanie wyłudzać nawet bardzo wysokie kwoty! Aby ustrzec się przed takim oszustwem powinniśmy pamiętać o kilku żelaznych zasadach.
Kiedy otrzymamy pismo, e-mail, sms lub telefon wzywający do zapłaty należności, zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić dane tego, który przedstawia się jako uprawniona do egzekucji długu firma windykacyjna (REGON, NIP, adres siedziby, czy dokładna nazwa).
Firmy windykacyjne to przedsiębiorstwa podlegające wpisowi do rejestru przedsiębiorców, działające według określonych norm prawnych - przypomina Jacek Daroszewski, Prezes Zarządu FAST FINANCE. Na stronach internetowych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG lub Krajowego Rejestru Sądowego KRS łatwo sprawdzimy, czy dana firma rzeczywiście istnieje. Zwróćmy uwagę na datę umieszczenia firmy w rejestrze. Jeśli firma powstała stosunkowo niedawno nasze wątpliwości powinny się nasilić. Poszukajmy w internecie informacji i opinii o firmie. W razie wątpliwości, o ile to możliwe, skontaktujmy się z firmą, która jest naszym pierwotnym wierzycielem i uzyskajmy od niej potwierdzenie, że występujący wobec nas podmiot został do tego uprawniony.
Firmy windykacyjne w Polsce wciąż działają w cieniu negatywnych skojarzeń powstałych w pierwszych latach żywiołowego rozwoju tej branży. Pamiętajmy jednak, że 25 lat działania konkurencji i zdobywania przez wszystkie strony doświadczenia zaowocowało ucywilizowaniem się rynku i ukształtowaniem dobrych praktyk.
Dziś nachalne, agresywne zachowanie windykatora powinno wzbudzać podejrzenia co do rzetelności i umocowania prowadzonych przez niego działań. Uprawnionym do zajęcia wynagrodzenia czy rzeczy dłużnika jest tylko komornik na wniosek sądu. Jest to już ostateczny krok na ścieżce odzyskiwania należności. Firma windykacyjna zajmuje się na wcześniejszym etapie kontaktami z dłużnikiem w celu wspólnego z nim ustalenia harmonogramu spłaty zobowiązania, dopasowanego do jego sytuacji życiowej.
Rozróżniamy windykację sądową prowadzoną przez komorników i windykację pozasądową prowadzoną polubownie przez windykatorów. Firmy wyspecjalizowane w dochodzeniu spłaty wierzytelności konsumenckich zajmują się windykację polubowną i stawiają na indywidualne podejście do dłużników. Dopiero nieskuteczność tych działań skutkuje wszczęciem windykacji sądowej – mówi Jacek Daroszewski.
FAST FINANCE działa we współpracy z klientami i dłużnikami zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami etycznymi, a w szczególności zasadami określonymi w „Kanonie Dobrych Praktyk Rynku Finansowego”. Kanon został opracowany pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego przez przedstawicieli blisko 28 instytucji i organizacji zrzeszających uczestników rynku wraz z grupą przedstawicieli świata nauki.
dostarczył infoWire.pl