Polki rodzą najmniej dzieci spośród wszystkich kobiet w 27 krajach Unii Europejskiej. Nasz kraj ma niski wskaźnik przyrostu naturalnego (1,3) oraz jeden z najniższych w Europie współczynnik aktywności zawodowej kobiet (48 proc.). Godzenie macierzyństwa z pracą zawodową jest nadal bardzo trudne dla Polek.
Wskaźnik dzietności wynosił w Polsce w 2005 roku tylko 1,24, podczas gdy unijna średnia wynosi 1,51 (czyli statystycznie na jedną parę przypada półtora dziecka). Tymczasem, by zapewnić naturalną wymianę pokoleń, ten wskaźnik powinien wynosić co najmniej 2,1. Najbliższe spełnieniu tego wymagania są Francja (1,92) i Irlandia (1,88).
Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest w Polsce dużym problemem - przyznała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Przyszłe mamy obawiają się utraty pracy, problemów po powrocie z urlopu macierzyńskiego i gorszego traktowania z powodu tego, że mają czy będą mieć dzieci. Przeprowadzane na rynku polskim badania niestety potwierdzają tę smutną dość rzeczywistość.
Portal Pracuj.pl podaje, że aż 85 proc. ankietowanych zetknęło się z dyskryminacją kobiet w pracy dlatego, że są lub mogą być matkami, a 44 proc. ta dyskryminacja dotknęła osobiście. Daleko nam jeszcze do europejskich standardów, choć można mieć nadzieję, że w najbliższych latach sytuacja polskich rodziców poprawi się. Coraz większa ilość pracodawców deklaruje się jako „przyjaźni mamie” i traktuje wracające do pracy matki jako pełnowartościowych pracowników. Firmy przygotowują specjalne warunki dla młodych mam – krótszy czas pracy, możliwość pracy w domu, przyzakładowe żłobki czy przedszkola. Organizuje się coraz to więcej akcji społecznych dotyczących powrotu mamy do pracy, które mają pomóc matkom oraz przekonać pracodawców, że mama to bardziej odpowiedzialny, zorganizowany i elastyczny pracownik.
Łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem stawia rodzicom wysoko poprzeczkę organizacji czasu, realizacji zadań i kreatywności. Portale internetowe ułatwiają znalezienie odpowiedniej niani, żłobka czy zrobienie zakupów dla dziecka, bez wychodzenia do sklepu. Gotowe posiłki w słoiczkach, deserki, kaszki czy mleko – pozwalają młodej mamie łatwiej zadbać o to by w czasie jej nieobecności dziecko miało wszystko co jest mu potrzebne. Jednakże nikt i nic nie zastąpi obecności mamy, dlatego też może warto dążyć do tego by macierzyństwo było traktowane jak praca – i opłacane? Mama to zawód i to bardzo wymagający i będący na dyżurze 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Więcej czytaj na www.humana.pl
***
Grupa przedsiębiorstw Humana Milchunion, z obrotem ponad 2,9 mld € i ilością ponad 3,3 mld kg przetwarzanego rocznie mleka, należy do liderów firm przetwarzających ten surowiec. W Niemczech Humana Milchunion zajmuje pod tym względem drugie miejsce, natomiast w światowym rankingu mieści się w pierwszej dwudziestce. Humana Milchunion eG, spółka „matka“ całej grupy przedsiębiorstw, jest zorganizowana na zasadach spółdzielczych, co oznacza, że dostawcy najważniejszego surowca – mleka są właścicielami firmy. Produkty Humana Milchunion są dostępne w ponad 70 krajach świata.
Więcej informacji w serwisie www.humana.pl.
***
Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – preparat PregnaPLUS, suplement diety skutecznie uzupełniający profilaktykę leczenia infekcji dróg moczowych - Femisept URO. Nowością w ofercie jest probiotyk nowej generacji - Trivagin.
Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.kidy.pl www.miaorganic.pl www.mosbito.pl