To może nas utwierdzać w przekonaniu, że z polskim leasingiem nie jest wcale tak źle. Wiele firmy nawet rozszerza swoją ofertę o dodatkowy produkt. Tak też zrobiła firma SG Equipment Leasing Polska, proponując przedsiębiorcom pożyczkę. Joanna Liszka z SG Equipment Leasing Polska nie ukrywa jednak, że jest to branża konkurencyjna. - Na rynku istnieje około 50 firm, które stawiają sobie za cel uzyskanie jak najwyższego udziału w rynku – mówi Liszka, która obsługuje m.in. firmę Komatsu.
Leasing – dlaczego się opłaca?
Komatsu oddaje swoje maszyny w leasing już od 15 lat. Zdaniem Liszki jest to bardzo atrakcyjna forma dla przedsiębiorców. Przede wszystkim nie muszą się oni martwić za bardzo o kwestie finansowe. - W przypadku zakupu trzeba od razu zaangażować znaczną kwotę, podczas gdy leasing daje możliwość opłaty wstępnej na poziomie zaledwie 10 procent wartości sprzętu. Koszty leasingu w całości stanowią koszty uzyskania przychodu, wpływają więc bezpośrednio na obniżenie zobowiązań podatkowych korzystającego, czyli leasingobiorcy – odpowiada Liszka. – W przypadku kredytu kredytobiorca musi pokryć wartość VAT-u, w leasingu finansuje ją firma leasingowa – kontynuuje.
Zaletę leasingu można również dostrzec, kiedy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, zaś umowa najmu jest zwykle krótsza (może, ale nie musi być zawarta na czas określony). Poza tym w przypadku wynajmu nie można wykupić maszyny. Za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing. Joanna Liszka nie tylko zwraca jeszcze uwagę na korzyści płynące z leasingu, ale także na maszyny jaki chcemy wynająć. Leasing gwarantuje nam sprawne urządzenia. – W przypadku firmy Komatsu w leasing można wziąć, tylko nowe maszyny bądź takie, które nie mają więcej niż 5 lat – informuje Liszka.
Decydując się na leasing powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Przy pierwszym kontrakcie potrzebne będą dokumenty rejestrowe oraz finansowe za dwa ostatnie okresy rozliczeniowe.