Stare technologie przechowywania danych ustępują miejsca nowszym. Sprawdźmy prognozy na kolejne lata i spójrzmy wstecz na kilka ostatnich wydarzeń. Czy w 2020 roku nadal będziemy korzystać z dysków HDD?
W ciągu ostatnich kilku lat w obszarze odzyskiwaniu danych i technologii przechowywania danych obserwowaliśmy rozwój pamięci typu flash, ogromny wzrost wykorzystania infrastruktury o wysokim stopniu konwergencji oraz nasilające się ataki wirusa typu ransomware. Rok 2017 upłynie pod znakiem poszukiwania ciągłych zmian w technologiach stosowanych w centrach danych, wdrażania dodatkowych mechanizmów szyfrowania danych oraz pod znakiem zwiększonego nacisku na bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwach.
Technologie Flash i SSD kontynuują ekspansję na rynku technologii przechowywania danych
Nasze urządzenia osobiste stają się coraz mniejsze i są w stanie przechowywać jeszcze więcej danych. Tak samo jest w przypadku technologii pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Technologie Flash nadal zmieniają rynek w zawrotnym tempie. Koszt dysków SSD nadal jest wyższy niż koszt tradycyjnych dysków HDD, a wiele przedsiębiorstw stosuje rozwiązania hybrydowe. W Kroll Ontrack zaobserwowaliśmy wzrost liczby napędów hybrydowych wymagających odzyskiwania danych aż o 239% w porównaniu z poprzednim rokiem! Przedsiębiorstwa czerpią korzyści z wykorzystania tego typu technologii przechowywania danych, gdyż są znacznie szybsze, wydajniejsze i zużywają mniej energii.
Rozwój infrastruktury hiperkonwergentnej
Na swojej liście trendów Kroll Ontrack zanotował wzrost znaczenie systemów hiperkonwergentnych jako wiodącej innowacji w architekturze IT. To rozwiązanie, które konsoliduje zasoby pamięci masowej poprzez uruchomienie odpowiedniego oprogramowania na sprzęcie dowolnego producenta. Zdecydowanie ułatwia to zarządzanie systemami informatycznymi. Wykorzystanie infrastruktury hiperkonwergentnej doprowadzi w przyszłości do całkowitej automatyzacji działania centrów danych. Zaobserwowaliśmy, że odzyskanie danych z tych złożonych systemów wymaga często niestandardowych rozwiązań, ponieważ dane są w pełni zintegrowane z jednostką, co utrudnia uzyskanie dostępu do sektora na poziomie dysków.
Nowe konfiguracje pamięci masowej nie stanowią jedynego wyzwania podczas pracy z infrastrukturą hiperkonwergentną. Systemy te mają bardziej intuicyjny interfejs użytkownika i na pierwszy rzut oka wydają się łatwiejsze w konfiguracji. W rezultacie organizacje zatrudniają mniej wyspecjalizowane osoby do obsługi systemów hiperkonwergentnych, które mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy potrzebnej do rozwiązania bardziej złożonych problemów. To stwarza nowe wyzwania, zwłaszcza gdy kopie zapasowe muszą być zweryfikowane lub gdy nastąpi utrata danych. Niemniej jednak wygląda na to, że przedsiębiorstwa będą kontynuować przenoszenie danych do środowisk hiperkonwergentnych ze względu na szereg zalet, jakie niesie za sobą to rozwiązanie.
Ataki ransomware coraz częstsze, prognozy nie napawają optymizmem
Ataki wirusa typu ransomware były w 2016 roku niezwykle częste, a jego ofiarami padały szpitale, przedsiębiorstwa, osoby fizyczne i podmioty rządowe. Adam Kostecki, Dyrektor ds. Sprzedaży Kroll Ontrack zaleca, co należy robić w przypadku zagrożenia: „Zwróć się do zaufanego dostawcy usług odzyskiwania danych, który będzie w stanie opracować własne rozwiązanie do odzyskiwania danych zaszyfrowanych przez ransomware, bez konieczności płacenia okupu. Zadbaj o swoją ochronę. Ustaw silne hasła, nie otwieraj wiadomości nieznanego pochodzenia, usuń niepotrzebne dane”. Kroll Ontrack posiada własny proces deszyfrowania, zdefiniowany dla 55 wariantów tego szkodnika.
Szyfrowanie wysokiej jakości to krok w kierunku utrzymania odpowiednich standardów bezpieczeństwa informacji
Powszechność ataków z wykorzystaniem ransomware i innych zagrożeń bezpieczeństwa będzie skutkowała wzrostem jakości szyfrowania danych w wielu obszarach. Adam Kostecki dodaje: „Każda organizacja, która przechowuje poufne informacje, powinna zadbać o ochronę swoich danych poprzez szyfrowanie. Dodatkowe mechanizmy szyfrowania danych spowodują, że firmy zajmujące się profesjonalnym odzyskiwaniem danych będą musiały opracować i wdrożyć nowe narzędzia pozwalające na odzyskiwanie zaszyfrowanych danych”.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa informacji będą odgrywać coraz większą rolę w działach IT
W ciągu ostatniego roku Kroll Ontrack odnotował niemal dwukrotny wzrost (o 60%) wniosków o odzyskiwanie danych. W związku z naciskiem na bezpieczeństwo danych oraz zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych, bezpieczeństwo informacji stało się siłą napędową i kluczowym obszarem w działach IT. Dodatkowo nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony danych osobowych (EU GDPR), które wejdą w życie wiosną 2018 roku, znacznie zwiększą zapotrzebowanie firm na korzystanie z usług profesjonalnego odzyskiwania i kasowania danych. Tym samym przedsiębiorstwa będą musiały zaangażować odpowiednich ludzi do badania, wdrożenia i utrzymania nowego procesu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony danych.
Adam Kostecki zauważa: „Ochrona danych jest bardzo istotnym obszarem w działalności przedsiębiorstw, a firma Kroll Ontrack jest zobowiązana do zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów. Zdalne odzyskiwanie danych jest jak najbardziej realną opcją, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność danych organizacyjnych bez potrzeby opuszczania siedziby firmy”.
dostarczył infoWire.pl