Chorzów, Toruń i Szczecin – to trzy miasta, na które oddano najwięcej głosów w internetowym plebiscycie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na miasta najbardziej przyjazne pszczołom. 10 miast ubiegało się o prawo organizacji wielkiego pikniku pszczelarskiego z udziałem sponsora kampanii - Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. Zacięta rywalizacja trwała do samego końca.
Jeszcze na tydzień przed końcem głosowania Toruń był na czwartej pozycji, ale wielka mobilizacja facebookowych miłośników miodu przyniosła rezultaty - torunianie oddawali głosy jak pracowite pszczoły - w ciągu zaledwie czterech dni przegoniliśmy nie tylko Kraków, ale nawet Szczecin (541 pkt.) i ostatecznie zajęliśmy 2. Miejsce, zdobywając 554 pkt! Wyprzedził nas tylko Chorzów, ogrodnicze zagłębie Polski (664 pkt.).
Teraz w trzech zwycięskich ośrodkach odbędą się w lipcu wielkie imprezy rodzinne: pokazy pszczelarzy, budowanie domków dla pszczół, wyświetlanie filmów o pszczołach, gry sprawnościowe i edukacyjne dla całych rodzin oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. We wszystkich miastach biorących udział w kampanii powstają też rabaty złożone z nektarodajnych roślin - w Toruniu taka rabata ma powstać w Ogrodzie Zoobotanicznym.
- Sukces Torunia w plebiscycie bardzo cieszy, ale najważniejszy jest szczytny cel akcji – zwrócenie uwagi na problem zmniejszania się populacji pszczół i konieczność tworzenia dla nich dogodnych warunków do bytowania - mówi Szczepan Burak, Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Do takich sprzyjających pszczołom działań należy sadzenie pyłkodajnych i nektarodajnych roślin, ograniczanie stosowania szkodliwych pestycydów czy eliminacja niewłaściwych form hodowli tych owadów.
Pełen zieleni Toruń ma dobre warunki do życia pszczół. Do produkcji miodu potrzeba m.in. dużo roślin obficie i długo kwitnących, a tym samym wytwarzających dużo nektaru i pyłku, których w Toruniu nie brakuje. Są to drzewa takie, jak: lipy, głogi, kasztanowce, klony, robinie akacjowe, wierzby i śliwy ozdobne oraz krzewy: berberysy, ligustr, czeremcha, wiciokrzew, róże i inne. Przy toruńskich ulicach rośnie ponad 10 tys. takich drzew, a znacznie więcej w parkach i na innych terenach zieleni miejskiej oraz w ogródkach mieszkańców i na działkach pracowniczych. Ponadto na rabatach w naszym mieście corocznie sadzonych jest ok. 200 tys. kwiatów jednorocznych. Duże znaczenie dla pszczół mają też pospolite rośliny, traktowane niekiedy jako chwasty, np. mniszek czy koniczyna. Można zaobserwować, jak przed koszeniem trawników uwijają się na nich pszczoły.
Kampanię na rzecz pszczół zainicjowały Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, akcję wspierają: Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „POLANKA”, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Ambasadorką akcji jest m.in. Maja Popielarska, autorka ogrodniczego programu poradnikowego "Maja w ogrodzie", prezenterka pogody w telewizji TVN, TVN 24 i TVN Meteo.
www.pomagamypszczolom.pl