Już w sobotę, 11 września, VIVO! Piła odwiedzi wyjątkowy gość, Henryk Rolbiecki, przedstawiciel Pszczelarium oraz opiekun pasieki funkcjonującej na dachu galerii. W obiekcie, w ramach akcji „Sekrety Pszczół”, powstanie dedykowane stanowisko edukacyjne, gdzie dostępne będą m.in. klateczki transportowe na królowe, mateczniki czy produkty pszczele. To jednak nie wszystko! Na żywo będzie można zobaczyć także warsztat do pozyskiwania miodu, stroje pszczelarskie oraz owady, znajdujące się w przeszklonym i wentylowanym ulu.
Pszczoły miodne to wyjątkowe i niezwykle intrygujące owady. Tworzą jedyne w swoim rodzaju społeczności, w których każdy okaz pełni ściśle określoną funkcję. Pracują przez niemal cały cykl swojego życia. Choć robotnica żyje maksymalnie około miesiąca, to w tym czasie jest w stanie wyprodukować około łyżeczki miodu. Więcej niesamowitych faktów będzie można dowiedzieć się podczas akcji edukacyjnej „Sekrety Pszczół” w VIVO! Piła, przygotowanej we współpracy z Pszczelarium. Na specjalnie przygotowanym na tę okazję stanowisku dostępne będą: stroje pszczelarskie w różnych rozmiarach, elementy warsztatu bartnika, autorskie zdjęcia wprawione w prawdziwe ramki ulowe, sprzęt do znakowania matek, tablice dydaktyczne oraz wiele innych niespotykanych na co dzień przedmiotów. Gwoździem programu będzie szklany ul, który umożliwi przyjrzenie się z bliska wnętrzu gniazda owadów. Warsztaty w pilskiej galerii poprowadzi znakomity pszczelarz, Henryk Rolbiecki, który z przyjemnością podzieli się swoją ekspercką wiedzą.
– Pszczoły miodne pełnią nadzwyczaj istotą rolę dla naszego życia oraz środowiska. W VIVO! wiemy o tym doskonale, dlatego też od dłuższego czasu tworzymy bezpieczne miejsce do życia dla setek tysięcy przedstawicieli tego gatunku. Tymczasem razem z pracownią Pszczelarium oraz Panem Henrykiem Rolbieckim, opiekunem pasieki VIVO!, chcemy podzielić się wiedzą z naszymi gośćmi oraz zaszczepić w nich pasję do bartnictwa – mówi Magdalena Drzewiecka, Center Manger VIVO! Piła. – Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich mieszkańców Piły oraz okolicznych miejscowości do wspólnej podróży do świata pszczół – dodaje.
Przypomnijmy, że na początku ubiegłego roku na dachu pilskiego VIVO! powstała pasieka, będąca domem dla ponad 150 tys. pszczół ras buckfast i elgon. Pod koniec lipca 2020 odbyło się tu pierwsze miodobranie, podczas którego zebrano ponad 80 kg miodu.